Астрономи знайшли найяскравіший квазар раннього Всесвіту

Завдяки вдалій комбінації гравітаційної лінзи та технічних можливостей телескопа Hubble астрономам вдалося виявити найяскравіший квазар, що існував у ранньому Всесвіті. Його світло почало свою подорож крізь простір лише через 1 млрд років після Великого Вибуху.

Квазар J0439+1634 в уяві художника. Джерело: ESA/Hubble, NASA, M. Kornmesser

Квазари є найяскравішими відомими нам об’єктами. Вони являють собою ядра найбільш активних галактик, у центрах яких розташовані надмасивні чорні діри, оточені потужними газово-пиловими акреційними дисками. У процесі поглинання надмасивною чорною дірою речовини диска відбувається виділення величезної кількості енергії на всіх довжинах хвиль електромагнітного спектра. Найпотужніші квазари випускають у сотні та тисячі разів більше світла, ніж увесь Чумацький Шлях.

Знову відкритий квазар отримав позначення J0439+1634 (J043947.08+163415.7). Його світність у 600 трлн разів перевищує світність Сонця. За оцінками астрономів, розташована в центрі J0439+1634 чорна діра в 700 млн разів важча за нашу зірку. Нагадаємо, що маса чорної діри в центрі Чумацького Шляху оцінюється в 4,3 млн сонячних.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 2021 (187)

До товару

Попри такі значні характеристики, навіть потужності телескопа Hubble не вистачило б, щоб побачити J0439+1634 – адже цей квазар знаходиться на самому кордоні Всесвіту, що спостерігається. На щастя, у розпорядженні астрономів опинився помічник. Ним стала тьмяна галактика, розташована майже точно на лінії між J0439+1634 та наземними спостерігачами. Її гравітація посилила світло квазара у 50 разів, що дозволило сфотографувати об’єкт.

Аналіз отриманих даних показав, що квазар непросто випромінює дуже багато енергії, але й сприяє формуванню великої кількості зірок. Щорічно у J0439+1634 утворюється до 10 тис. нових світил. Для порівняння: сучасний показник інтенсивності зореутворення у Чумацькому Шляху становить близько однієї зірки на рік.

Отримане телескопом Hubble зображення квазару J0439+1634. Джерело: NASA, ESA, X. Fan (University of Arizona)

Об’єкти, подібні до J0439+1634, існували в епоху реіонізації, коли випромінювання перших зірок висвітлило оточуючи галактики хмари нейтрального водню і викликало його часткову дисоціацію на електрони та протони (іонізацію), зробивши їх прозорими для видимого світла. Вивчення далекого квазара допоможе вченим краще розібратися в тому, як проходив цей процес. Тому вже найближчим часом астрономи планують провести його нові спостереження з використанням Дуже великого телескопа (VLT ESO) та комплексу радіоантен ALMA.

За матеріалами: https://www.spacetelescope.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів