Астрономи знайшли мінінептуни та суперюпітер біля сонцеподібних зір

Міжнародна команда астрономів виявила екзопланети біля двох сонцеподібних зір. Про це йдеться у статті, опублікованій у нещодавньому випуску журналу Astronomy & Astrophysics.

Зоряна система з мінінептуном

Одна з цих зір, відома під позначенням TOI-2141, розташована на відстані 250 світлових років від Землі. За своїми розмірами вона практично ідентична Сонцю. Водночас зоря трохи старша і містить менше важких елементів.

Мінінептун в уявленні художника. Джерело: NASA/GSFC/Frank Reddy

Аналіз даних, зібраних телескопом TESS, виявив періодичні зменшення яскравості, що свідчать про наявність у неї компаньйона, чий діаметр утричі перевершує діаметр Землі. Під час подальших спостережень, виконаних за допомогою спектрографа SOPHIE, встановленого на 1,93-метровому телескопі Обсерваторії Верхнього Провансу, астрономи з’ясували, що його маса у 24 рази більша за земну. Отже, йдеться про мінінептун.

Екзопланета робить один оберт навколо своєї зорі за 18 днів, рівноважна температура поверхні оцінюється в 450 °C. Її густина дає змогу припустити наявність кам’янистого ядра й атмосфери з великою кількістю води, хоча й виключно в газоподібній формі через високу температуру.

Зоряна система з мінінептуном і суперюпітером

Друга зоря TOI-1736 розташована на відстані 290 світлових років від Землі. Вона на 15% більша за Сонце і містить трохи більше важких елементів. Спостереження показали, що насправді TOI-1736 є подвійною системою: у неї є невелика холодна зоря-компаньйон. Однак її орбіта проходить доволі далеко, тож вона не може завадити двом екзопланетам, які обертаються навколо основної зорі.

Перша з цих екзопланет теж є мінінептуном. Її діаметр у 2,5 раза, а маса в 13 разів перевершують земну. Екзопланета робить один оберт навколо зорі за 7 днів. Через таку близькість її атмосфера розігріта до температури в 800 °C.

Суперюпітер в уявленні художника. Джерело: NASA’s Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger

Друга екзопланета не є транзитною, тому її діаметр невідомий. Однак астрономам вдалося встановити її масу. Вона в дев’ять разів більша за масу Юпітера. Екзопланета робить один оберт навколо зорі за 570 днів і її орбіта проходить у зоні населеності. Звичайно, оскільки вона є газовим гігантом, у неї немає твердої поверхні. Однак якщо у неї є великі супутники з атмосферою, на їхній поверхні зможе існувати вода в рідкому вигляді.

За словами дослідників, вони також виявили ознаки можливої третьої екзопланети у TOI-1736, що обертається на більшій відстані. Тому вони мають намір продовжити вивчення цієї системи, щоб підтвердити її існування.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine