Астрономи знайшли два газові гіганти біля двійника Сонця

Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення двох раніше невідомих екзопланет. Вони обертаються навколо сонцеподібної зорі HIP 104045.

Екзопланета біля сонцеподібної зорі в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

HIP 104045 являє собою жовтий карлик, розташований на відстані 173 світлових років від Сонця. За своїми характеристиками зоря дуже схожа на Сонце. Її маса всього на 3%, а маса на 5% перевершують радіус і масу нашого світила. Вік HIP 104045 оцінюється в 4,5 – 5 млрд років.

Під час спостережень HIP 104045, виконаних за допомогою змонтованого на 3,6-метровому телескопі ESO спектрографі HARPS, дослідники виявили відхилення в її радіальній швидкості. Згодом вони зуміли підтвердити, що коливання викликані впливом гравітації як мінімум двох невидимих компаньйонів зорі.

Перша екзопланета являє собою супернептун. Її маса в 43 рази перевершує масу Землі (для порівняння, маса Нептуна більша за земну в 17 разів), а період обертання дорівнює 316±75 днів. Орбіта екзопланети проходить на відстані від 3 до 7 а. о. від своєї зорі.

Друга екзопланета являє собою холодний газовий гігант, чия маса приблизно вдвічі менша за масу Юпітера. Його період обертання становить 2315±310 днів.

На думку дослідників, наявність у HIP 104045 внутрішнього супернептуна та зовнішнього газового гіганта є ще одним свідченням того, що будова нашої Сонячної системи сильно відрізняється від інших зоряних систем. Наразі планетні конфігурації, що нагадують її, виявлено лише у 1% сонцеподібних зір.

За матеріалами https://www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine