Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення двох раніше невідомих екзопланет. Вони обертаються навколо сонцеподібної зорі HIP 104045.
HIP 104045 являє собою жовтий карлик, розташований на відстані 173 світлових років від Сонця. За своїми характеристиками зоря дуже схожа на Сонце. Її маса всього на 3%, а маса на 5% перевершують радіус і масу нашого світила. Вік HIP 104045 оцінюється в 4,5 – 5 млрд років.
Під час спостережень HIP 104045, виконаних за допомогою змонтованого на 3,6-метровому телескопі ESO спектрографі HARPS, дослідники виявили відхилення в її радіальній швидкості. Згодом вони зуміли підтвердити, що коливання викликані впливом гравітації як мінімум двох невидимих компаньйонів зорі.
Перша екзопланета являє собою супернептун. Її маса в 43 рази перевершує масу Землі (для порівняння, маса Нептуна більша за земну в 17 разів), а період обертання дорівнює 316±75 днів. Орбіта екзопланети проходить на відстані від 3 до 7 а. о. від своєї зорі.
Друга екзопланета являє собою холодний газовий гігант, чия маса приблизно вдвічі менша за масу Юпітера. Його період обертання становить 2315±310 днів.
На думку дослідників, наявність у HIP 104045 внутрішнього супернептуна та зовнішнього газового гіганта є ще одним свідченням того, що будова нашої Сонячної системи сильно відрізняється від інших зоряних систем. Наразі планетні конфігурації, що нагадують її, виявлено лише у 1% сонцеподібних зір.
За матеріалами https://www.sciencealert.com
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine