Астрономи зазнімкували новонароджену планету

Команда австралійських астрономів опублікувала кілька зображень, отриманих за допомогою Дуже Великого телескопа ESO (VLT). Вони підтверджують наявність екзопланети, що формується, у зоряній системі HD 169142.

Протопланетний диск навколо зорі HD 169142. Джерело: Hammond et al.

HD 169142 розташована на відстані 350 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Тельця. Це зовсім молода зоря. Її вік не перевищує 7 млн років. HD 169142 все ще оточена масивним диском, що складається з газу і пилу. Його внутрішня межа проходить на відстані приблизно 20 а. о. від зорі, зовнішня — на відстані 250 а. о.

Ще кілька років тому радіотелескоп ALMA виявив розрив у диску навколо HD 169142. Тоді астрономи запідозрили, що він пов’язаний з наявністю екзопланети, що формується. У процесі набору маси вона поступово розчищає свою орбіту, вбираючи в себе речовину диска, що і призвело до формування розриву.

Під час нових спостережень, у яких був залучений VLT, дослідникам вдалося підтвердити цю теорію. Проаналізувавши зроблені спектрографом SPHERE знімки, вчені виявили компактне джерело, розташоване на відстані 37 а. о. від зорі (для порівняння, орбіта Плутона проходить на відстані 30 а. о. від Сонця). Воно відповідає газовому гіганту, що формується.

Надалі дослідники планують продовжити спостереження HD 169142. Особливо великі надії вони покладають на телескоп James Webb. Його здатність фіксувати інфрачервоне випромінювання може дати змогу побачити раніше невідомі подробиці процесу утворення екзопланети, а також виявити інші, поки що невідкриті тіла в цій системі.

За матеріалами https://arxiv.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine