Астрономи визначили можливе «місце народження» міжзоряної комети Борисова

Відкрита торік комета Борисова (2I/Borisov) стала всього лише другим відомим об’єктом, чиє міжзоряне походження точно підтверджено астрономами. «Хвостата гостя» вже пройшла перигелій своєї орбіти і тепер залишає околиці Сонця, рухаючись у напрямку південного сузір’я Телескопа. Але звідки вона прилетіла?

Комета Борисова. Джерело: Gemini Observatory

Перша спроба знайти «рідну» систему міжзоряної мандрівниці була зроблена командою польських астрономів. Проаналізувавши дані телескопа Gaia, вони визначили, що приблизно мільйон років тому комета пройшла на відстані 5 світлових років від пари червоних карликів Kruger 60. Розрахунки показали, що відносна швидкість об’єкта щодо цієї системи становила лише 3,43 км/с. Тому дослідники припустили, що комета раніше могла мешкати в аналогу хмари Оорта, що оточує цю пару. Однак багато вчених засумнівалися в цій можливості, оскільки розмір у 5 світлових років занадто великий для подібної структури.

Пізніше група астрономів з Європи та США провела нове, більш детальне дослідження. Вчені також використовували інформацію, зібрану телескопом Gaia, доповнивши її уточненими даними про траєкторію руху комети. Моделювання дало змогу виявити 14 зоряних систем, з якими вона зближувалася на відстань менше ніж один парсек (3,26 світлових роки). Найбільший інтерес у дослідників викликала зоря Ross 573 — поодинокий червоний карлик, розташований у 60 світлових роках від Сонця.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Розрахунки показали, що 910 тис. років тому комета Борисова пройшла на відстані лише 0,22 світлового року від цієї зорі, чого цілком достатньо, щоб пов’язати «хвостату гостю» з хмарою Оорта навколо Ross 573. Подальші обчислення дали змогу встановити, що настільки тісні зближення комети із зорями повинні в середньому відбуватися не більше ніж один раз на 120 млн років.

Стрілка вказує на положення червоного карлика Росс 573. Джерело: SIMBAD/Aladin/DSS

Водночас у дослідників є й серйозний аргумент проти того, що Ross 573 дійсно є «місцем народження» комети Борисова. Розрахунки говорять про те, що швидкість руху цього тіла відносно червоного карлика досягала 23 км/с. Це дуже багато. Для порівняння: максимально можлива швидкість викиду комети з Сонячної системи під дією гравітації планет становила б не більше 17,4 км/с.

Щоб набрати швидкість у 23 км/c, комета мала б підійти дуже близько до якогось об’єкта, що має масу, яка значно перевищує масу Юпітера — коричневого або ж червоного карлика. Однак астрономам поки що не вдалося знайти жодних масивних компаньйонів Ross 573. Тож, можливо, це все ж таки збіг і під час своїх мандрівок Чумацьким Шляхом комета просто здійснила близький проліт цієї системи. Ще одна можливість полягає в тому, що в недалекому минулому Ross 573 зблизилася з іншою зорею. Гравітаційні пертурбації, що супроводжували цю подію, призвели до викиду в далекий космос об’єктів з оточуючого її скупчення крижаних тіл — зокрема й комети Борисова.

За матеріалами https://arxiv.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів