Астрономи виявили юпітероподібну екзопланету біля близького червоного карлика

Ізраїльські астрономи повідомили про виявлення раніше невідомої юпітероподібної екзопланети. Вона обертається навколо відносно близького до Сонця червоного карлика.

Відкриття було зроблено за допомогою ешеле-спектрографа високої роздільної здатності HARPS, встановленого на 3,6-метровому телескопі Європейської південної обсерваторії (ESO) в Чилі. Він може фіксувати зміни радіальної швидкості зорі, що становлять близько 1 м/c. Подібні коливання зазвичай свідчать про те, що у неї є невидимі компаньйони.

Газовий гігант, що обертається навколо червоного карлика, в уявленні художника.  Джерело: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine/M. Zamani

Висока точність вимірювань робить HARPS одним із найефективніших інструментів для пошуку позасонячних світів за допомогою методу радіальних швидкостей, підтвердженням чому є нова знахідка. Її зробили ізраїльські астрономи під час аналізу бази даних HARPS-RVBank, яка містить понад 250 000 вимірювань радіальних швидкостей 5239 зір, виконаних HARPS до січня 2022 року.

Вченим вдалося виявити коливання радіальної швидкості зорі GJ 2126. Вона являє собою червоний карлик, розташований у 124 світлових роках від Сонця. Навколо нього обертається щонайменше одна екзопланета, чия маса в 1,3 раза перевищує масу Юпітера.

Період обертання нововідкритого світу становить 272,7 дня. Він рухається по дуже витягнутій орбіті, ексцентриситет якої становить 0,85. У перицентрі газовий гігант наближається до своєї зорі на дистанцію в 0,11 а.о., а в апоцентрі віддаляється від неї на 1,31 а. о.

За словами астрономів, це одна з найбільш ексцентричних екзопланет, виявлених у червоних карликів. Оскільки орбітальний нахил цього світу невідомий, його маса може бути набагато більшою за наявні оцінки, і не можна повністю виключати можливість того, що цей об’єкт може бути коричневим карликом.

Що стосується високого ексцентриситету, то найімовірнішим поясненням є гравітаційна взаємодія з іншими екзопланетами. У цьому разі у GJ 2126 є й інші компаньйони, які можуть бути виявлені під час нових спостережень.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Штучний інтелект зустріне гостей Сонячної системи
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею