Астрономи виявили найбільше скупчення комет за межами Сонячної системи

Астрономи отримали зображення десятків поясів навколо найближчих зір. Вони складаються з комет і крихітних крижаних камінчиків.

Знімки 74 кометних поясів, отримані радіотелескопами ALMA і SMA. Джерело: Luca Matra

Відкриття було зроблено в межах програми REASONS (REsolved ALMA and SMA Observations of Nearby Stars), у якій беруть участь субміліметровий масив SMA (8 радіотелескопів) і антенна решітка ALMA (66 радіотелескопів). Метою астрономів стали околиці близьких до Сонця зір із різним віком: від тих, що недавно сформувалися, до тих, яким уже виповнилося кілька мільярдів років. Їх цікавили аналоги пояса Койпера, який розташований за орбітою Нептуна. На думку деяких учених, у далекому минулому його комети стали джерелом води для внутрішньої частини Сонячної системи та Землі.

Спостереження завершилися успіхом. Загалом дослідникам вдалося виявити 74 пояси, наповнених великими крижаними об’єктами (екзокометами), а також дрібною галькою, яка утворюється під час зіткнень між ними.

Отримані ALMA і SMA зображення демонструють дивовижну різноманітність структури кометних поясів. Деякі з них являють собою вузькі кільця, в той час, як інші ширші та скоріше повинні бути класифіковані як диски.

Ба більше, частина з 74 вивчених систем мають відразу кілька кілець або дисків. А деякі з них «ексцентричні», тобто мають не кругову, а радше овальну орбіту. Це свідчить про наявність поки не виявлених планет або, можливо, місяців, гравітація яких впливає на розподіл об’єктів у цих системах.

Отримані дані важливі тим, що здатні пролити світло на еволюцію нашої Сонячної системи. Вони також стануть у пригоді для підготовки нових спостережень в інших діапазонах хвиль, у яких братимуть участь як телескоп James Webb, так і телескопи наступного покоління, що вже найближчими роками будуть введені в експлуатацію.

Раніше ми розповідали про те, як у зоряній системі Бета Живописця зіткнулися величезні астероїди.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею
Ризик життям за 5 доларів на день: скільки отримали астронавти Starliner за 286 днів у космосі