Астрономи виявили екзопланету біля мертвої зорі

Команда американських астрономів повідомила про дивовижне відкриття. Під час аналізу даних, зібраних телескопами TESS і Spitzer, їм вдалося виявити ознаки існування великого газового гіганта на близькій орбіті навколо білого карлика. Це перша подібна знахідка за весь час спостережень.

Система WD 1856+534 в уявленні художника. Джерело: NASA’s Goddard Space Flight Center

Білий карлик WD 1856+534 розташований на відстані 80 світлових років. Він є віддаленою складовою потрійної системи та колись був зорею головної послідовності, що нагадувала наше Сонце. Але потім світило вичерпало запаси водневого термоядерного пального і почало розширюватися, перетворюючись на червоного гіганта. У фіналі свого життєвого циклу зоря, що вмирає, скинула більшу частину своїх зовнішніх оболонок. Її ядро, яке оголилося, стиснулося і перетворилося на білий карлик, діаметр якого становить 18 тис. км (це приблизно в півтора раза більше за діаметр Землі).

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Велика Капі

До товару

Ймовірно, всі описані вище процеси мали призвести до того, що в найближчих околицях WD 1856+534 не залишилося б жодних планет: їх було б знищено під час розширення зорі та викиду речовини або ж розірвано гравітацією надщільного об’єкта, що утворився. Тому астрономи дуже здивувалися, коли їм вдалося виявити газовий гігант, який обертається навколо нього. Об’єкт отримав позначення WD 1856 b. Його діаметр у сім разів перевершує діаметр білого карлика, водночас він рухається по орбіті винятково малого радіуса — на один оберт навколо центрального тіла в нього йде всього 34 години.

Вчені припускають, що спочатку WD 1856 b розташовувався набагато далі від зорі. Він змістився на нинішню орбіту вже після формування білого карлика. Згідно з однією з версій, це сталося через гравітаційну взаємодію з іншими екзопланетами. Другий, теоретично можливий варіант, передбачає вплив гравітації двох зір, що залишилися в системі, та/або наслідки близького прольоту «сторонньої» зорі. Утім, самі дослідники вважають такий сценарій малоймовірним, оскільки він вимагає дуже чіткого збігу безлічі різних чинників. Тому в майбутньому вони планують провести нові спостереження околиць WD 1856+534 з метою пошуку інших планетоподібних тіл, які могли «перемістити» газовий гігант на його сучасну орбіту.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів