Астрономи виявили аналог поясу Койпера в іншої зірки

Система HD 141569 розташована на відстані 320 світлових років від Сонця в сузір’ї Терезів. Вона складається з трьох основних компонентів – гарячої білої зірки спектрального класу A та двох червоних карликів.

Основний компонент системи (HD 141569А) привертає увагу астрономів завдяки своєму віку. Він сформувався близько 5 млн років тому і все ще оточений залишками речовини з протопланетного диска. Виконані наприкінці 1990-х спостереження телескопа Hubble показали, що ця речовина утворює два кільця, що знаходяться на відстані відповідно 220 і 360 а.о. від світила. Результати моделювання говорять про те, що в проміжку між ними пролягає орбіта якогось масивного об’єкта – швидше за все, планети-гіганта або коричневого карлика.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Однак нещодавно з’ясувалося, що HD 141569А має бути оточена більшою кількістю кілець, ніж вважалося раніше. У ході поляриметричних спостережень, виконаних цього року за допомогою інструменту Gemini Planet Imager на довжині хвилі 1,65 мкм (ближній інфрачервоний діапазон), астрономи виявили третю кільцеподібну структуру, розташовану в проміжку між 44 і 100 а.о. від зірки. За своїми характеристиками вона є перехідною стадією між матеріалом протопланетного диска та звичайним скупченням уламків. Дослідники порівнюють її з поясом Койпера – сімейством крижаних тіл, що обертаються навколо Сонця безпосередньо за орбітою Нептуна. По суті, це залишки речовини, не використаної для формування більших об’єктів Сонячної системи.

Подальший аналіз показав, що у відкритому поясі навколо HD 141569А є деталь, що нагадує спіральний рукав. Її розташування, а також зібрані радіотелескопом ALMA дані вказують на те, що у внутрішній частині системи існує ще одна кільцеподібна структура, розташована на відстані 5-15 а.о. від центрального світила. Таким чином, ця зірка оточена як мінімум чотирма поясами, що складаються з пилу та уламків.

За матеріалами: https://www.sciencealert.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів