Астрономи відкрили у пари зір дивовижні паралельні диски

Масив радіоантен ALMA та космічний телескоп James Webb допомогли вченим виявити у подвійній системі WL20 дивовижну структуру. Вона являє собою пару газопилових дисків, зорієнтованих в одній площині.

Паралельні струмені та диски
Паралельні струмені та диски. Джерело: phys.org

Несподіване відкриття астрономів

Більша частина Всесвіту невидима для людського ока. Те, з чого потім утворяться зорі можна побачити лише у хвилях, які розташовані за межами видимого спектра. Нещодавно астрономи за допомогою двох дуже різних і дуже потужних телескопів відкрили подвійні диски й паралельні струмені, що вивергаються з молодих зір у кратних зоряних системах.

Це відкриття було несподіваним і безпрецедентним, враховуючи вік, розмір і хімічний склад зір, дисків і джетів. Їхнє розташування у відомій, добре вивченій частині Всесвіту додає хвилювання.

Для цього дослідження були об’єднані спостереження з Великої міліметрової / субміліметрової решітки (ALMA) Національної радіоастрономічної обсерваторії (NRAO) в Атакамі Національного наукового фонду США (NSF) та Середньоінфрачервоного інструменту (MIRI) космічного телескопа імені Джеймса Вебба (JWST) NASA.

Паралельні диски

ALMA і MIRI від JWST спостерігають дуже різні частини електромагнітного спектра. Їхнє спільне використання дозволило астрономам виявити цих близнюків, прихованих у радіо- та інфрачервоному діапазонах, у зоряній системі WL20, розташованій у сусідньому комплексі молекулярних хмар Ро Змієносця, що перебуває на відстані понад 390 світлових років від Землі.

«Те, що ми виявили, було абсолютно неймовірним, — ділиться астрономка Мері Барсоні. — Ми знали про зоряну систему WL20 вже давно. Але нашу увагу привернуло те, що одне зі світил у системі виявилося набагато молодшим за решту. Використовуючи MIRI та ALMA разом, ми побачили, що ця одна зоря була насправді двома, розташованими поруч. Кожна з них була оточена диском, і кожен диск випромінював струмені паралельно іншому».

ALMA виявив диски, а MIRI — реактивні струмені. Співавтор Валентин Ж.М. Ле Гуеллек із NASA-ARC знайшов і зменшив архівні дані ALMA, щоб виявити склад дисків, а Лукаш Тихонець із Лейденської обсерваторії надав зображення з високою роздільною здатністю, показавши їхню масивність. Виявилося, що їхній розмір приблизно в 100 разів перевищує відстань між Землею і Сонцем. Інший співавтор, Мартін Л. ван Гелдер (Martijn L. van Gelder), надав ресурси для обробки даних, зібраних MIRI, що дозволило виявити хімічний склад струменів.

За матеріалами phys.org

Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с
Класична спіраль: Hubble зазнімкував галактику без перетинки
Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео