Астрономи відкрили радіобульбашку в галактиці NGC 4217

NGC 4217 — близька до нас спіральна галактика, в якій спостерігається інтенсивне зореутворення. Нещодавно вчені спостерігали за нею за допомогою радіотелескопів і виявили, що над центром цієї зоряної системи здіймається велетенська радіобульбашка.

Галактика NGC 4217
Галактика NGC 4217. Джерело: https: www.sci.news

Галактика NGC 4217

Нещодавно група астрономів на чолі з Фолькером Хізеном з Гамбурзького університету в Німеччині використала дуже великий масив Янського (JVLA) і низькочастотний масив (LOFAR), щоб ближче розглянути галактику NGC 4217 у радіодіапазоні.

NGC 4217 — добре відома науковцям зоряна система, яка знаходиться на відстані 61,6 млн світлових років від нас. Це відносно недалеко у порівнянні з видимою частиною Всесвіту. Ця галактика належить до спіральних, як і Чумацький Шлях. Бачимо ми її переважно з ребра.

Також ця галактика відома активним зореутворенням. Молоді світила народжуються та помирають у ній значно частіше, ніж у Чумацькому Шляху. До того ж навколо неї на відстані у 16 тис. св. років виявлено радіогало — область, яка випромінює електромагнітні хвилі, довші за видиме та інфрачервоне світло.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Радіобульбашка

NGC 4217 містить велику кількість пилу та газу, скупчення яких і генерують усе це випромінювання. Але тепер вчені вирішили уважніше придивитися до неї. З цією метою були застосовані радіотелескопи LOFAR та JVLA. Головним чином вони працювали на частоті 144 МГц.

Саме завдяки цим спостереженням було виявлено компонент, який раніше дослідники не бачили. Це — видима лише у радіодіапазоні бульбашка, яка простягається на 65 тис. св. років від зоряного диска над його центром.

Зрозуміло, що насправді це — область дуже розрідженого, але сильно іонізованого газу. Подібні утворення астрономи бачать не вперше. Зокрема такі бульбашки здіймаються і над центром Чумацького Шляху. Але в такому випадку спостереження показують, що її висота над площиною NGC 4217 становить 19200 св. років для частоти 144 МГц і 9400 св. років для частоти 3 МГц.

Це — відчутно більше, ніж зазвичай спостерігається в таких випадках. Основна теорія вчених полягає в тому, що саме велика кількість наднових в галактиці забезпечує додаткове «надування» бульбашок. Але при цьому вони визнають, що такий механізм не може повністю пояснити їхній розмір.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів