Астрономи відкрили масивне протоскупчення галактик навколо яскравого квазара

Астрономи відкрили поруч із надзвичайно яскравим квазаром, який ми бачимо таким, яким він був на початку існування Всесвіту, скупчення галактик. Воно вирізняється незвичною масивністю і є найбільшим з усіх, відкритих на такій відстані.

Біля квазара знайшли протоскупчення галактик
Біля квазара знайшли протоскупчення галактик. Джерело: NASA

Протоскупчення галактик

Астрономи з Обсерваторії Стюарда в Тусоні (штат Аризона) та інших повідомляють про виявлення нового масивного протоскупчення. Ця структура була знайдена навколо яскравого квазара, відомого як J0910-0414.

Галактичні скупчення містять від сотень до тисяч галактик, пов’язаних між собою гравітацією. Вони є найбільшими гравітаційно пов’язаними структурами у Всесвіті та можуть слугувати чудовими лабораторіями для вивчення розвитку зоряних систем і еволюції часу та простору.

Астрономи особливо зацікавлені у дослідженні протоскупчень галактик, прабатьків скупчень. Такі об’єкти, виявлені на високих червоних зміщеннях (понад 2,0), можуть надати важливу інформацію про ранні етапи розвитку Всесвіту.

Що побачили астрономи?

Нещодавно команда астрономів під керівництвом Фейґе Ванґа з Обсерваторії Стюарда використала надсучасні інструменти для спостереження J0910-0414 — яскравого квазара з червоним зміщенням 6,63. Цей об’єкт містить одну з найбільших (близько 3,6 млрд мас Сонця) надмасивних чорних дір із таким високим червоним зміщенням. Завдяки цьому він є хорошим місцем для пошуку скупчень галактик у ранньому Всесвіті.

Спостереження виявили протоскупчення, що оточує J0910-0414, у спектрі якого є щонайменше три лінії вуглецю [C II] і 12 ліній Ліман-альфа (LAE) на червоному зміщенні квазара. Зображення також показують двопіковий LAE в оточенні чорної діри.

Згідно з дослідженням, знайдена структура є однією з найбільш перенасичених, відомих у ранньому Всесвіті. Щобільше, сучасна маса цієї структури оцінюється приблизно в 6,9 квадрильйона мас Сонця — тобто втричі більша, ніж сусіднього скупчення Волосся Вероніки. Це означає, що протоскупчення, про яке йдеться у статті вчених, є наймасивнішим з усіх знайдених при червоному зміщенні вище 6,0.

Висновки науковців

Підсумовуючи результати, команда Ванґа підкреслила, що виявляти перенасиченість галактик шляхом націлювання на поля квазарів за допомогою як телескопу ALMA, так і вузькосмугових спостережень, ефективно, що і було доведено відкриттям нового протоскупчення.

«Майбутні мозаїчні спостереження ALMA, вузькосмугове зображення і спостереження квазарів на космічному телескопі Джеймса Вебба в епоху реіонізації дозволять нам не лише виявити перенасиченість галактик у цей час, а й вивчити залежність еволюції зоряних систем від навколишнього середовища», — підсумовують вчені.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine