Астрономи відкрили цефеїду з найдовшим періодом пульсації

Астрономи відкрили цефеїду з найдовшим відомим періодом пульсації. Ці велетенські змінні зорі відіграють роль «маяків Всесвіту», допомагаючи вченим оцінити відстань до різних об’єктів.

Цефеїда
Цефеїда. Джерело: mosaic-lille.fr

Цефеїда з найдовшим періодом

Астрономи з Варшавського університету в Польщі та інших країн виявили нову класичну цефеїду. Ця змінна зоря, яка отримала позначення OGLE-GD-CEP-1884, має найдовший період пульсації серед подібних змінних у Чумацькому Шляху.

Змінні типу δ Цефея, або цефеїди, — це яскраві жовті зорі, що формують окрему горизонтальну послідовність на діаграмі Герцшпрунга — Расела. Вони змінюють свою яскравість із часом внаслідок регулярних пульсацій. Враховуючи, що періоди їхніх змін тісно пов’язані з їхньою світністю, астрономи використовують їх для вимірювання міжзоряних і міжгалактичних відстаней.

Класичні цефеїди, також відомі як цефеїди I типу, зазнають пульсацій із дуже регулярними періодами порядку — від кількох днів до кількох місяців. Враховуючи, що періодичність змін світності та фізичні параметри тісно пов’язані, ці змінні також використовуються як тестовий майданчик для теорій зоряної еволюції.

Змінна зоря з найдовшим періодом пульсації

У новій статті команда астрономів на чолі з Ігорем Сошинським із Варшавського університету повідомляє про відкриття нової змінної такого типу. Нова зоря, яка має відносно довгий період пульсації, була виявлена за допомогою Варшавського телескопа в обсерваторії Лас-Кампанас в Чилі у межах Експерименту з оптичного гравітаційного лінзування (OGLE) — довгострокового дослідження неба, що включає регулярні фотометричні спостереження близько двох мільярдів світил у нашій галактиці і в Магелланових Хмарах.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Згідно з дослідженням, OGLE-GD-CEP-1884 має період пульсації приблизно 78,14 днів — найдовший з відомих у Галактиці класичних цефеїд. Він на 10 діб переважає тривалість змін світності другої за цим параметром цефеїди Чумацького Шляху — S Лисички.

Параметри відкритої зорі

OGLE-GD-CEP-1884 має зоряну величину у V-діапазоні 16,83, середню радіальну швидкість -72,3 км/с, а її вік оцінюють у 22 млн років. Астрономи відзначили, що такі параметри роблять цю зорю, ймовірно, найяскравішою і наймолодшою галактичною цефеїдою. Відстань до цього світила становить близько 14 500 світлових років.

Астрономи відзначили, що дивно, що OGLE-GD-CEP-1884 не була ідентифікована раніше як довгоперіодична класична цефеїда, враховуючи її яскравість, особливо в довгих хвилях. Тому вони припускають, що у Чумацькому Шляху може бути більше таких цефеїд, які залишаються невиявленими.

Відкриття такої зорі свідчить про те, що ми знаємо не всі класичні цефеїди в Галактиці. Ймовірно, вони ховаються у регіонах, які сильно постраждали від міжзоряного вимирання. Цей висновок підкреслює необхідність застосування більш ефективних методів виявлення і класифікації змінних зір у поточних і майбутніх дослідженнях неба.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Світитися, щоб вижити: як складні молекули виживають у космічних хмарах
Фізики створили «бомбу-чорну діру». Навіщо це потрібно і чи варто хвилюватися?
CubeRover от Astrobotic готовий до польоту на Місяць
Curiosity продірявив брудні залишки висохлого озера на Марсі
Супутники Starlink шкодять радіоастрономії паразитними сигналами
Чи зможе сонячний екран захистити Землю від змін клімату
На невизначений термін: політ Ax-4 відкладений через витік у російському модулі МКС
Три гарячих юпітери біля трьох помаранчевих карликів: нове відкриття астрономів
Астронавт МКС виловив несподівану «здобич» на космічній риболовлі
Perseverance на Марсі зробив сенсаційне відкриття у кратері Єзеро