Астрономи та музиканти об’єдналися під час фестивалю у Словаччині

17 травня у Словаччині завершилася одна з найголовніших подій у галузі науки та культури — фестиваль Starmus 2024. Він об’єднав найвидатніших митців та науковців з усієї планети. Його темою цьогоріч стала наша блакитна планета.

Сцена фестивалю Starmus
Сцена фестивалю Starmus. Джерело: www.space.com

Фестиваль Starmus 2024

З 12 по 17 травня у столиці Словаччини Братиславі відбувалася одна з найвизначніших подій, що пов’язують між собою науку та мистецтво — фестиваль Starmus 2024. Упродовж тижня його учасники мали змогу слухати найкращі науково-популярні лекції та концерти видатних музикантів.

Відкривав фестиваль неймовірний виступ піонера електронної музики Жана-Мішеля Жарра та Браяна Мея, який не лише колишній гітарист Queen, але й астрофізик. Усе це супроводжувалося дивовижними візуальними ефектами.

Проте це було тільки початком. Starmus — амбітний проєкт, покликаний об’єднати провідну науку та культуру. Цьогоріч його головною темою є наша Земля. Тож героями дійства стали вчені-планетологи та екологи.

Першу лекцію фестивалю прочитала відома антропологиня Джейн Гудолл. Вона розповіла про життя на блакитній планеті й важливість надії на його збереження. За нею на сцену піднялися відомі вчені, дослідники та колишні астронавти. Кожен із них поділився своїм баченням майбутнього Землі.

Не лише Земля

Проте не тільки наша планета була у центрі уваги фестивалю Starmus. Організатори підкреслюють, що вона є лише крихітною частинкою безмежного космосу. Тому чимало виступів у наступні дні були присвячені астрономії.

До складу зірок, що виступали зі сцени, увійшли лауреати Нобелівської премії Мішель Мейор, Еммануель Шарпентьє та Кіп Торн, астронавти Чарлі Дюк, Кріс Гедфілд, Кетрін Торнтон, Гаррет Рейсман та інші.

Учасники фестивалю також могли подивитися у телескоп з однієї з обсерваторій та послухати розповіді про Місяць, планети, туманності та галактики. На другому ж тижні фестивалю фокус змістився із сучасного стану науки на те, як технології формують наше майбутнє.

Колишній астронавт Канадського космічного агентства Кріс Гедфілд представив повчальну презентацію про космічне сміття та про те, як ми намагаємося розв’язати цю проблему. Після цього Гаррет Вайзман із NASA розповів про SpaceX та успіхи, яких вона досягла в організації польоту людини на Місяць та Марс.

Астрофізик Мартін Ріс дотримувався іншої точки зору, ніж Вайзман. Він представив свою доповідь «Постлюдський інтелект — космічна перспектива» через відеозв’язок. Вчений наголосив на важливості залишити політ людини в космос приватним астронавтам, які шукають адреналін, і використовувати державні організації, такі як NASA та ESA, щоб зосередитися виключно на роботах.

Наприкінці учасники Starmus відправилися у подорож у часі з фізиком Браяном Гріном, який використав захопливу графіку та візуальні образи, щоб перенести їх крізь космос у далеке майбутнє у своїй доповіді під назвою «До кінця часів».

За матеріалами www.space.com

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна