Науковці спостерігають за дивовижною змінною зорею V1741 Стрільця. Вони встановили, що це — велетенське молоде світило. Вибух в акреційному диску, що його оточує, стається вже не вперше.
Дивовижна змінна зоря
Вчені вже достатньо давно спостерігають за зорею V1741Стрільця, яка час від часу сильно збільшує свою яскравість так, ніби на ній відбуваються потужні вибухи. У новому дослідженні вдалося розкрити їхню природу і пов’язати їх із тим фактом, що це світило є дуже молодим.
Результати спостережень, опубліковані 17 січня на сервері препринтів arXiv, проливають більше світла на природу зорі V1741 Стрільця (інші позначення: SPICY 71482 і Gaia22dtk). Вперше про неї повідомили як про змінну 1957 року, але після того багато років її світимість залишалася стабільною. Новий вибух був зафіксований в середині 2022-го за допомогою супутника ESA Gaia.
Це класична змінна типу T Тельця, розташована поблизу молодого зоряного скупчення NGC 6530, названого Туманністю Лагуни. Ці зорі являють собою дуже молоді надгіганти. Вони оточені акреційними дисками, в яких відбуваються динамічні події. Час від часу там трапляються вибухи, які астрономи й бачать як змінність блиску.
Науковці зазвичай поділяють такі події на спалахи EX Вовка (також відомі як екзори) та спалахи FU Оріона (або фуори). Перші мають амплітуду в кілька зоряних величин і тривають від кількох місяців до одного — двох років. Другі є більш екстремальними й рідкісними, можуть мати амплітуду до 5–6 зоряних величин і тривають від десятиліть до навіть століть.
Вибух V1741 Стрільця
Команда астрономів під керівництвом Майкла А. Куна з Університету Гартфордширу (Велика Британія) провела фотометрію і спектроскопію V1741 Cnhskmwz, використовуючи такі інструменти, як Gaia та Інфрачервоний телескоп NASA (IRTF). Основною метою їхнього дослідження було вивчення спалаху, що спостерігався, в надії визначити справжню природу V1741 Стрільця.
Дослідження показало, що спалах V1741 Стрільця був подією типу EX Вовка помірної амплітуди — близько 3.0 зоряної величини в оптичному і 1–2 зоряної величини в інфрачервоному діапазонах. За словами дослідників, найпомітнішою зміною в спектрі зорі була поява і подальше зникнення поглинання оксиду титану TiO в той час, як він продовжував згасати. Це могло бути пов’язано з охолодженням навколозоряного газу.
Зібрані дані також дозволили астрономам визначити фундаментальні властивості V1741 Стрільця. З’ясувалося, що зоря належить до спектрального типу K2, має вік менш ніж 3 млн років і розташована на відстані приблизно 4100 світлових років. Результати свідчать про те, що вона утворилася на околиці Туманності Лагуни, поблизу субскупчення, позначеного G5.9-0.9, а не основного скупчення.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine