Астрономи вперше повністю простежили за тим, як гравітація надмасивної чорної діри розірвала зорю, що підійшла занадто близько, та сформувала з її речовини джет — струмінь матеріалу, що рухається з дуже великою швидкістю. Статтю про результати спостереження за катаклізмом було опубліковано в недавньому випуску журналу Science.
Драма космічних масштабів сталася в об’єкті під назвою Arp 299, розташованому на відстані близько 150 млн світлових років від Землі в сузір’ї Великої Ведмедиці. Він являє собою пару галактик, що перебувають у процесі злиття. У січні 2005 року розташований на Канарських островах інфрачервоний телескоп WHT зафіксував в Arp 299 потужний спалах. Спостереження, проведені на інтерферометрі VLBA в липні 2005 року, засвідчили, що за кілька місяців поруч із його місцем утворилося нове радіоджерело.

Спочатку астрономи не були впевнені в тому, що саме спостерігають. В Arp 299 досить часто з’являються нові наднові, й спалах було виявлено в межах проєкту, призначеного для їхнього відстеження. Але йшли роки, а він залишався таким же яскравим в інфрачервоних променях та радіохвилях. До 2011 року радіовипромінювальна частина спектра спалаху почала розширюватися. Це вказало на те, що йдеться про викинутий з великою швидкістю матеріал, який рухається лише в одному напрямку. Додаткові спостереження зняли всі сумніви. Астрономи побачили утворення не наднової, а джета чорної діри, маса якої становить близько 20 млн сонячних.


На думку астрономів, події розвивалися за таким сценарієм. Гравітаційна взаємодія галактик призвела до ущільнення хмар газу, що викликало сплеск зореутворення. Одне з молодих світил, маса якого становила від 1,9 до 6,5 сонячних, опинилося в небезпечній близькості від надмасивної чорної діри, розташованої в ядрі однієї з галактик. Її гравітація просто розірвала зорю. Частина зоряної речовини стала складовою акреційного диска, що оточував діру, а частина була викинута зі швидкістю, яка досягала чверті світлової, сформувавши виявлений астрономами джет.
Зазвичай джети чорних дір спостерігаються й у рентгенівській, і ультрафіолетовій, і оптичній частині спектра. Але джет Arp 299 є винятком. Його видно лише в ІЧ-променях і радіохвилях.

На думку астрономів, причина невідповідності полягає в тому, що щільні газопилові хмари в ядрі галактики поглинають рентгенівське випромінювання, що випускається ним, і видиме світло, а потім перевипромінюють його на інфрачервоних довжинах хвиль. Це, зі свого боку, може означати, що подібні події у Всесвіті відбуваються набагато частіше, ніж вважалося раніше. Просто більшість із них поки залишаються прихованими від нас.
За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov