Астрономи ESO знайшли гігантський «фонтан» у мільярді світлових років від Чумацького Шляху

Колектив астрономів Європейської південної обсерваторії (ESO) виявив колосальний “фонтан” молекулярного газу. Він знаходиться в найяскравішій галактиці скупчення Abell 2597, розташованого на відстані мільярда світлових років від Чумацького шляху в сузір’ї Водолія.

Дані спостережень свідчать, що «фонтан» підживлюється енергією розташованої в ядрі галактики надмасивної чорної діри. Вона викидає в простір потужний струмінь холодного молекулярного газу, який потім випадає у вигляді міжгалактичної «зливи».

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Композитне зображення Abell 2597, на якому видно фонтаноподібний потік газу, що підживлюється надмасивною чорною дірою в центральній галактиці. Жовтим кольором позначені дані ALMA (холодний газ). Червоний колір – дані приймача (гарячий газ). Пурпурово-синій – дані Chandra (протяжні області гарячого іонізованого газу). Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Tremblay et al.; NRAO/AUI/NSF, B. Saxton; NASA/Chandra; ESO/VLT

Щоб краще зрозуміти, як влаштований процес, вчені скористалися комплексом ALMA (Atacama Large Millimeter Array). Було виявлено, що холодні молекули з температурою до мінус 250 – 260 ° C падають у напрямку до чорної дірки. Поряд з цим, астрономи за допомогою змонтованого на Дуже Великому Телескопі ESO (VLT) приймача MUSE простежили рух быльш теплого газу, який викидається з околиць чорної діри.

Обидва масиви даних дозволили сформувати повну картину процесу. Холодний газ падає в напрямку чорної діри, виділяючи в її околицях величезну кількість енергії, що призводить до утворення джетів, що швидко рухаються та складаються з розпеченої плазми. Джети активно викидають речовину з області чорної дірки, утворюючи чудовий галактичний «фонтан». Але, не маючи найменшого шансу вирватися з гравітаційних обіймів своєї галактики, ця плазма охолоджується, сповільнюється і, зрештою, випадає назад на чорну дірку, після чого цикл повторюється наново.

Дослідники припускають, що описаний процес може виявитися не тільки звичайним, а й дуже суттєвим для розуміння механізму освіти та життєвого циклу галактик. Приплив і відтік холодного молекулярного газу вже спостерігалися окремо, але тепер вони вперше зареєстровані одночасно в тій самій системі. Це доводить, що вони є складовими частинами одного й того самого масштабного процесу.

За матеріалами: https://www.eso.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів