Яскрава комета та місячне затемнення. Не проґавте астрономічні події вересня

Вересень — місяць астрономічних контрастів. З одного боку, ми прощаємося з літнім небом і його яскравими зорями. З іншого — зустрічаємо нові космічні явища, які обіцяють незабутні спостереження та світлини. Розгляньмо, що чекає на нас у вересні 2024 року.

Прощання з літом, або що зникне з нічного неба

Від’їхавши від Запоріжжя до села Бабурки та минаючи бетонний завод, потрапляємо у спокійну атмосферу пшеничних полів. За 1,5 км від житлових будинків небо відкривається у всій своїй красі, демонструючи нам Чумацький Шлях.
Джерело: Олександр Поздняков

Поступово ми втрачаємо чудову видимість галактичного центру Чумацького Шляху. Його розкішне сяйво все більше ховається за горизонтом, а вже у листопаді ми повністю прощаємося з ним до наступного року.

Що з’явиться на небі?

  • Зодіакальне світло. Це слабке, конусоподібне світіння пилу у Сонячній системі стане помітнішим у вересні. Найкращий час для його спостереження — перед світанком на сході (Північна півкуля) або після заходу Сонця на заході (Південна півкуля).
  • Зоряні стежки. Вони створюють виняткові фото. Не забудьте встановити камеру чи смартфон на штатив і зробити тривалу експозицію.
Фотографка зробила знімок нічного неба з яскравими смугами від зір. Для цього вона використала спеціальний ширококутний об’єктив і вирізки з відомої фотографії Едварда Майбріджа, яка зображає людину в русі.
Джерело: Marcella Giulia Pace
  • Планети. Меркурій буде у найбільшій західній елонгації, Сатурн і Нептун — у протистоянні. Це ідеальний час для спостереження цих небесних тіл.
  • Місяць. На нас чекає супермісяць і часткове місячне затемнення. Це чудові можливості для створення драматичних місячних пейзажів.
  • Комети. Комета C/2023 A3 (Цзицзиньшань-ATLAS) може стати справжнім сюрпризом. Якщо вона й далі яскравішатиме, то її можна буде побачити неозброєним оком.

Ось повний список найважливіших небесних подій, які відбудуться у вересні 2024 року.

3 вересня: молодик

  • Час: 04:55 за Києвом
  • Видимість: відсутня
Ви бачите серію з 28 фотографій Місяця, зроблених поспіль. Ці знімки показують, як змінювалася форма Місяця з вечора 29 липня до ранку 26 серпня 2022 року.
Джерело: TWAN / APOD

Хочете побачити зоряне небо в усій його красі? Тоді позначте у календарі 3 вересня! Місяць буде між Землею і Сонцем, тому його не буде видно на небі. Це ідеальний час для астрономічних спостережень, адже нічне небо буде темним і ясним.

5 вересня: Меркурій у найбільшій західній елонгації

  • Час: 05:00 за Києвом
  • Видимість: неозброєним оком
Меркурій під час максимальної елонгації 29 вересня 2016 біля Місяця. Цю подію зазнімкували на тлі італійської радіоастрономічної станції Medicina біля Болоньї.
Джерело: Pierluigi Giacobazzi

Під час максимальної елонгації Меркурія (зоряна величина -0,4m) планета перебуватиме на найбільшій кутовій відстані від Сонця й буде легко помітною над східним горизонтом до сходу Сонця: небесні тіла будуть розділені відстанню 18°6′. Це найкращий час, щоб вполювати першу планету Сонячної системи!

8 вересня: протистояння Сатурна

  • Час: 06:54 за Києвом
  • Видимість: неозброєним оком
Ця серія фотографій Сатурна, зроблених протягом шести років, показує, як змінювався вигляд його кілець. Якщо подивитися на знімки зверху вниз, то можна помітити, що кільця поступово стали менш видимими. Для земного спостерігача видимий нахил кілець змінюється в процесі орбітального руху Сатурна навколо Сонця.
Джерело: Andy Casely

Сатурн, Земля і Сонце вишикуються в одну лінію, і Сатурн буде найближче до нас. Тому ми зможемо побачити його найяскравішим — його блиск становитиме 0,6m.

Сатурн перебуватиме в сузір’ї Водолія. Неозброєним оком він матиме вигляд яскраво-жовтуватої зірки. Щоб розгледіти його знамениті кільця, знадобиться хоча б невеликий телескоп.

17 вересня: сполучення Сатурна з Місяцем

  • Час: 13:04 за Києвом
  • Видимість: неозброєним оком
Фото з Китаю показує, як Сатурн нібито висить над місячним кратером Глушка. Це, звісно, лише оптична ілюзія — об’єкти насправді розташовані на дуже великих відстанях від Землі та один від одного.
Джерело: Chengcheng Xu / APOD

Місяць зблизиться із Сатурном на мінімальну відстань всього в 16 кутових хвилин. Сам час сполучення ми спостерігати не зможемо, але Сатурн та Місяць візуально будуть поруч один біля одного уночі проти 17 та 18 вересня. Крім того, мешканці західних регіонів Північної Америки, Австралії та деяких інших країн зможуть спостерігати покриття Сатурна Місяцем.

Місяць буде майже повним (96,9%), а блиск Сатурна складатиме 0,6m. Обидва вони перебуватимуть в сузір’ї Водолія.

18 вересня: супермісяць

  • Час: 05:34
  • Видимість: неозброєним оком
  • Підходить для астрофото
Це фото демонструє, наскільки різним може бути розмір Місяця. Порівняйте величезний супермісяць 2012 року з найменшим, який був найдалі від Землі. Такий маленький Місяць називають мікромісяцем. Цікаво, що кожного року ми можемо спостерігати хоча б один супермісяць.
Джерело: APOD / Catalin Paduraru

Вереснева повня буде особливою, адже Місяць здаватиметься нам набагато більшим і яскравішим. Це явище називають супермісяцем.

Ця повня була відома раннім індіанським племенам як Кукурудзяний Місяць, бо кукурудзу збирають приблизно в цю пору року. Також вона відома як Урожайний Місяць. Так називають повню, яка відбувається найближче до вересневого рівнодення щороку.

18 вересня: часткове місячне затемнення

  • Час: з 03:41 до 07:47 за Києвом
  • Видимість: неозброєним оком
  • Підходить для астрофото
Місяць під час часткового затемнення у листопаді 2021 року.
Джерело: Jack Guez / AFP

У ніч проти 18 вересня відбудеться цікаве астрономічне явище — часткове місячне затемнення. Під час цього затемнення Місяць пройде через тінь Землі, й ми побачимо, як частина його поверхні буде затемнена. Це буде схоже на те, ніби хтось відгриз шматочок від Місяця.

Вересневе затемнення можна спостерігати з більшої частини Землі, включаючи Європу, Азію, Африку, Північну і Південну Америку, Австралію та Антарктиду. На відміну від напівтіньового затемнення у березні, цього разу Місяць пройде через частину тіні, що зробить затемнення більш помітним.

20 вересня — 20 листопада: Південні Тауриди

  • Максимум: 5 листопада
  • Видимість: неозброєним оком
Автору вдалося зафіксувати метеор на свій смартфон Samsung S23 Ultra. Уявіть собі: він зробив фотографію зірки, що падає, просто тримаючи телефон у руках! Знімок зроблений у штаті Індіана, США.
Джерело: Dawpaw2309

Південні Тауриди — це метеорний потік, який активний впродовж двох місяців: з кінця вересня до кінця листопада. Радіант потоку розташований у сузір’ї Тельця. Максимальна кількість метеорів, яку можна спостерігати за годину (ZHR), становить близько 5.

На відміну від інших зорепадів, Південні Тауриди не мають одного чіткого максимуму активності. Однак найбільше метеорів можна очікувати в ніч проти 5 листопада. Цей зорепад відомий тим, що часто спостерігаються яскраві вогняні кулі, які називаються болідами.

Хоча цей метеорний потік не обіцяє нам бурхливого зорепаду, він все одно стане чудовою нагодою відірватися від повсякденних турбот і поринути у споглядання нічного неба. Кожен спалах метеора буде особливою миттю, а телескоп допоможе розгледіти ще більше цікавих небесних об’єктів. Запросіть друзів, візьміть з собою плед і термос з гарячим чаєм та насолоджуйтесь вечором під зоряним небом!

21 вересня: Нептун у протистоянні

  • Час: 01:43 за Києвом
  • Видимість: у бінокль чи телескоп
Уявіть собі: ви дивитесь на небо і бачите відразу всі планети Сонячної системи! Саме таке рідкісне явище відбулося в червні 2022 року. На знімку зображено всі планети Сонячної системи, а також Місяць. Зліва направо: Сатурн, Нептун, Юпітер, Марс, Місяць, Уран, Венера та Меркурій. Для кращої видимості Нептун і Уран були трохи підсилені. Наступного разу ми зможемо побачити всі планети разом тільки у 2122 році!
Джерело: Alexis Trigo

Під час протистояння Нептун буде розташований на одній лінії із Землею і Сонцем. Його видима зоряна величина складе 7,8m, що робить його найяскравішим у цей період. Шукайте Нептун у сузір’ї Риб.

22 вересня: початок астрономічної осені

  • Час: 15:44 за Києвом
  • Видимість: відсутня
На цьому відео з навколоземної орбіти зафіксовано чотири зміни пір року, пов’язані з положенням сонячного світла.
Джерело: NASA Earth Observatory

У цей день Сонце перебуватиме прямо над екватором, тому день і ніч будуть однакової тривалості на всій Землі. Для нас, жителів Північної півкулі, це означає початок астрономічної осені, а для мешканців Південної півкулі — початок весни.

27 вересня: перигелій комети C/2023 A3 (Цзицзіньшань — ATLAS)

  • Час: 03:00 за Києвом
  • Видимість: у телескоп, після перигелію — неозброєним оком, однак комета перебуватиме низько над горизонтом
Комета NEOWISE над Харковом. Цю комету було добре видно влітку 2020 року.
Джерело: Павло Пахоменко

Ця комета може стати головною астрономічною подією осені 2024 року! Вона досягне перигелію 27 вересня, а максимального зближення із Землею — 12 жовтня.

Очікується, що комета стане видимою неозброєним оком і досягне зоряної величини -0,9. Це означає, що вона буде одним із найяскравіших об’єктів на нічному небі. Найкраще спостерігати за кометою у Південній півкулі до перигелію і в Північній півкулі після.

Під час перигелію комета перебуватиме дуже низько над горизонтом, тому її буде складно розгледіти у місті. Орієнтовно, найкраща видимість комети — з 12 жовтня.

Найбільш видовищні астрономічні події вересня 2024 року.
Джерело: Universe Space Tech

Вересень — ідеальний час для астрономічних спостережень. Темні ночі, ясне небо і дивоглядні небесні явища створюють всі умови для незабутніх вражень. Візьміть з собою теплу ковдру, чашку гарячого чаю і вирушайте назустріч зорям!

Чи готові ви подивитися вгору і зануритися у безмежний космос?

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли