Астрономи знайшли залишок загиблої зорі

Команда австралійських астрономів повідомила про виявлення раніше невідомого залишку наднової. Його вік становить кілька тисяч років.

Зображення залишку наднової G321.3-3.9 у рентгенівському діапазоні. Джерело: Mantovanini et al., 2024.

Коли наднові спалахують, то оболонка загиблої зорі розлітається на всі боки, формуючи ударну хвилю, що розширюється з величезною швидкістю. Коли вона стикається з навколишнім газом і пилом, це призводить до формування характерних туманностей, які й називають залишками наднових.

Вивчення залишків наднових важливе для астрономів, оскільки вони відіграють ключову роль в еволюції галактик, розсіюючи важкі елементи, які потім входять до складу наступного покоління зір. Також вони нагрівають міжзоряне середовище і, як вважається, відповідальні за прискорення галактичних космічних променів.

У 1997 році астрономи виявили джерело випромінювання, яке отримало позначення G321.3-3.9. Воно має еліптичну форму і випромінює в радіо- і рентгенівському діапазоні. Тож дослідники запідозрили, що воно являє собою залишок наднової.

Майже через 30 років ця здогадка, нарешті, отримала підтвердження. Проаналізувавши дані з низки оглядів, команда астрономів з Університету Кертіна дійшла висновку, що G321.3-3.9 дійсно є залишком наднової. Результати вимірювань показали, що він перебуває на відстані від 2 300 до 3 300 світлових років від Землі. Оцінка відстані дає змогу припустити, що діаметр залишку становить близько 62-97 світлових років, а його вік перебуває в діапазоні 1700-4000 років.

За словами дослідників, передбачуваний вік залишку наднової менший, ніж можна було б очікувати, виходячи з форми оболонки та низької яскравості на радіочастотах. Крім того, поки що їм не вдалося знайти в цьому регіоні жодного пульсара, який можна було б із ним пов’язати.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи досліджували еволюцію наднової типу Ia.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine