Астрономи зазнімкували «космічного птаха» в Вітрилах

Представлений знімок був зроблений оглядовим телескопом VLT (VST), розташованим у чилійській пустелі Атакама. Він демонструє одну ділянку південного сузір’я Вітрила.

Залишок наднової в сузір’ї Вітрила. Джерело: ESO/VPHAS+ team. Подяка: CASU

На знімку VST зображені рожеві та помаранчеві ниткоподібні хмари, що чимось нагадують примарну тінь космічного птаха з широкими помаранчевими крилами, довгим рожевим тілом і яскравою рожевою зорею, як оком. По всьому зображенню також розкидані численні зорі.

Вся ця мальовнича картина була породжена катаклізмом, що стався приблизно 11 тисяч років тому. Колись у цьому регіоні існувала масивна зоря. Але з часом вона вичерпала запаси свого термоядерного палива, що призвело до колапсу її ядра, який супроводжувався колосальним вибухом. На думку вчених, наднова сяяла так яскраво, що її було видно навіть на денному небі.

Що стосується самої зорі, то коли вона вибухнула, її зовнішні шари були викинуті в навколишнє газове середовище. Ударні хвилі пройшли крізь них, стискаючи речовину та створюючи складні волокнисті структури. Енергія, що вивільняється при цьому, розігріла газові пасма, змусивши їх яскраво сяяти, що й демонструє опубліковане зображення.

Від самої ж загиблої зорі залишилася надщільна куля діаметром лише кілька десятків кілометрів, у якій протони й електрони злиплися, утворивши нейтрони. Такі об’єкти називають нейтронними зорями. Нейтронна зоря в залишку наднової в Вітрилах розташована за межами зафіксованої на світлині області. Вона обертається зі швидкістю близько десяти обертів на секунду.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine