Астрономи запалили в небі штучну зорю (фото)

Представлене зображення було отримано всередині телескопа Gemini North. Воно демонструє процес створення штучних зір.

Процес створення штучної зорі телескопом Gemini North. Джерело: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/J. Chu

Gemini North є частиною обсерваторії Gemini. Вона складається з двох 8,1-метрових телескопів — «північного» і «південного». «Північний» телескоп розташований на вершині гавайського вулкана Мауна-Кеа, «південний» — у Чилі.

Телескопи Gemini є одними з найдосконаліших астрономічних інструментів на Землі. За це слід подякувати встановленій на них системі адаптивної оптики, що дає змогу компенсувати атмосферну турбулентність і поліпшити якість зображень. Саме її роботу і можна побачити на представленому фото.

На знімку зображена робота лазера TOPTICA. Коли промінь, що випускається ним, досягає висоти близько 90 кілометрів, він збуджує шар атомарного натрію, що знаходиться там, який починає світитися. У результаті в небі загоряється штучна зоря.

Ця зоря необхідна для аналізу турбулентності. Порівнюючи реальне зображення штучної зорі з еталоном, комп’ютерна система розраховує параметри атмосферних спотворень, після чого змінює форму вторинних дзеркал, щоб їх усунути. Це дає змогу Gemini North отримувати зображення зір, планет і галактик із роздільною здатністю, що не поступається космічним телескопам.

Може здатися, що використовуваний для створення штучних зір лазер дуже яскравий. Але це пов’язано з тривалою експозицією зображення. У реальності лазер Gemini North зазвичай досить тьмяний для людського ока.

Раніше ми розповідали про те, як Gemini North зазирнув в атмосферу ультрагарячого юпітера.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine