Астронавти на Місяці матимуть додаткові «суперруки»

Ходити поверхнею Місяця доволі непросто. Це показали астронавти місії Apollo ще пів століття тому. На відео помітно, як вони незграбно пересуваються стрибками, часто спотикаються та падають, а потім ледь підіймаються. Складність у пересуванні на нашому природному супутнику в тому, що сила тяжіння на ньому складає лише 1/6 від земної.

Зображення скафандра із додатковими маніпуляторами
Зображення скафандра з додатковими маніпуляторами, які допоможуть астронавтам у підкоренні інших планет Сонячної системи. Ілюстрація: MIT

Щоб зробити пересування Місяцем безпечнішим і комфортнішим, інженери розробили роботизовану систему рук, яку можна прикріпити до скафандра. Ці «суперруки» не тільки допоможуть астронавтам ходити, а й надаватимуть додаткову стійкість під час виконання завдань.

Команда інженерів із Массачусетського технологічного інституту звернула увагу на цю проблему, переглядаючи відео з астронавтами. Вони зрозуміли, що поєднання громіздких скафандрів та низької гравітації може призвести до втрати рівноваги, що збільшує ризик падіння. Все тому, що навіть за умов слабшої гравітації інерція залишається такою ж, а отже, падіння неминуче.

MIT
Випробування скафандра з додатковими маніпуляторами в лабораторії MIT

Інженери розробили рішення під назвою Supernumerary Robotic Limbs — додаткові роботизовані маніпулятори, які можна вбудувати в рюкзак скафандра та використовувати за потреби. Робочий прототип цієї системи дає змогу керувати кінцівками. Маніпулятори вже пройшли тестування на групі добровольців, які були вдягнені в костюми, що обмежували рухливість, імітуючи космічні скафандри.

Під час тестування добровольці намагалися встати з положення сидячи або лежачи, а дослідники спостерігали, як вони рухаються в обмежувальних костюмах. Ці костюми були налаштовані для точного імітування жорсткості космічного скафандра. Так дослідники максимально наблизилися до реальних умов випробувань. Рухи добровольців у екіпіруванні з обмеженою рухливістю подібні до звичайних рухів, але зусилля були значно меншими завдяки використанню «суперрук». Використовуючи отримані дані, інженери створили інтелектуальну систему керування для забезпечення максимальної ефективності. Вона виявилась настільки розумною, що здатна визначити рухи людей незалежно від їхнього положення — на боці, спині чи животі. Supernumerary Robotic Limbs здатні виявити рух і надати відповідну допомогу, враховуючи типове підняття з різних положень. Наприклад, маніпулятори надають додаткову опору для того, щоб майбутньому астронавтові було легше піднятися.

Команда сподівається, що переваги системи не обмежаться лише допомогою астронавтам у відновленні після падіння. Завдяки полегшенню підйому вони зможуть зберегти енергію для виконання інших важливих завдань. Цілком можливо, що зі стартом місії Artemis і поверненням людини на Місяць «суперруки» увійдуть до стандартного оснащення скафандрів.

прототип скафандра
Ранній прототип скафандра з додатковими маніпуляторами в лабораторії MIT

Раніше ми повідомляли про те, як астронавти розпочали тренування в пустелі перед польотом на Місяць.

За матеріалами universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна