Астрофізики не виявили на Землі ознак «планетарного розуму»

Ми схильні думати про інтелект як особливість, що описує лише одну людину. Але розумними можна назвати загалом усе живе на планеті — соціальні групи людей, зграї тварин, анклави комах чи навіть вірусів. Але чи можна спостерігати розум у масштабі всієї планети? У нещодавно опублікованій статті група вчених-астрофізиків досліджує це хвилююче питання і приходить до несподіваних висновків про нашу власну Землю. На їхню думку, на Землі взагалі відсутній планетарний розум.

Планети
У «мисленному експерименті» астрофізик із Рочестерського університету Адам Франк, а також його колеги Девід Грінспун з Інституту планетних наук і Сара Уокер з Університету штату Арізона використовують наукову теорію про те, як життя змінює планету, щоб виділити чотири етапи: описати минуле і можливе майбутнє Землі. Ілюстрація Університету Рочестера

«Питання полягає в тому, чи може інтелект діяти у планетарному масштабі. Якщо так, то як може трапитись перехід до інтелекту планетарного масштабу? Його вже досягнуто, чи ми вже близькі до такого переходу?» — каже команда вчених з університету Рочестера.

Що таке планетарний розум?

Розуміння цього питання допоможе нам керувати майбутнім нашої планети. Проте, згідно з критеріями вчених, схоже, нам ще дуже далеко до переходу до планетарного розуму.

«На землі є розум. Але планетарного розуму немає. У нас поки немає можливості колективно реагувати на користь планети», — каже астрофізик Адам Франк із Рочестерського університету.

На думку дослідників, поява технологічного інтелекту планети — це загальний орієнтир в астробіологічних дослідженнях. Можливо, слід розглядати його як щось, що відбувається не на планеті, а з самою планетою. У такій інтерпретації його еволюція буде придбанням і застосуванням колективної сукупності знань, що діють гармонійно у складній системі різних видів, які підтримують всю біосферу.

Тимчасова шкала розвитку планетарного розуму

На жаль, і це очевидно, люди та Земля ще не досягли переходу до планетарного розуму. Адам Франк і його співавтори кажуть, що людство дісталося лише «третього етапу» їхньої гіпотетичної тимчасової шкали розвитку планетарного розуму.

шкала розвитку планетарного розуму
Шкала розвитку планетарного розуму

На першому етапі, характерному для ранньої Землі, на планеті з «незрілою біосферою» розвивається життя. Але зворотних зв’язків між ним і геофізичними процесами недостатньо для коеволюції різних його видів. На другому етапі формується «зріла біосфера». Потім планета може перейти до третьої стадії — «незрілої техносфери». На цьому етапі на планеті розвивається технологічна діяльність, але вона ще нестійко інтегрована з іншими системами — такими, як фізичне середовище. Зараз на цьому етапі перебуває Земля.

Два шляхи розвитку

У незрілої техносфери є шанс розвинутися до останньої стадії — «зрілої техносфери». На цьому етапі зворотний зв’язок між технологічною діяльністю й іншими біогеохімічними та біогеофізичними процесами діє синхронно, щоб забезпечити максимальну стабільність і продуктивність повної симбіотичної системи. Це і є стадія планетарного розуму.

Дослідники стверджують, що цей ідеалізований стан — саме те, чого має прагнути Земля. Проте далі ми маємо два шляхи розвитку: зріла техносфера чи деградація. На думку дослідників, нині ми знаходимося на краю прірви, де наші колективні дії мають глобальні наслідки, але ми ще контролюємо цей процес. Якщо він вийде з-під контролю, може трапитись незворотній процес деградації та катастрофи глобального масштабу.

Раніше вчені висловили гіпотезу, що позаземні цивілізації використовують світло зірок для міжгалактичного Інтернету.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine