Астероїд Рюгу сформувався в зовнішній частині Сонячної системи

Міжнародна команда вчених підбила підсумки аналізу зразків астероїда Рюгу. Дослідники дійшли висновку, що він сформувався в зовнішній частині Сонячної системи.

Астероид Рюгу
Астероид Рюгу. Источник: JAXA

Рюгу (162173 Ryugu) являє собою типовий близькоземний астероїд із групи Аполлона розміром 920 м. Він має витягнуту орбіту, через що у процесі руху навколо Сонця перетинає як орбіту Марса, так і Землі.

У період з 2018 по 2019 рік це небесне тіло досліджував японський апарат «Хаябуса-2», що згодом доправив зразки його речовини на Землю. Міжнародна команда дослідників провела докладний хімічний та ізотопний аналіз проб астероїдного ґрунту, щоб з’ясувати місце його народження.

Результати анализу речовини Рюгу

В ході вивчення зразків Рюгу вченим вдалося виявити в них амінокислоти та карбонати. Вони, як правило, утворюються в низькотемпературному водному середовищі. Це свідчить про те, що об’єкт сформувався у зовнішній частині Сонячної системи, де зазвичай утворюються комети.

Мінерали, знайдені у зразках астероїда Рюгу. Джерело: Science Advances (2022)

Дослідники також виявили багато спільного між Рюгу та вуглецевим хондритним метеоритом Івуна, знайденим у Танзанії. Вміст ізотопів міді та цинку в них виявився дуже близьким.

У той же час деякі речовини в ґрунті Рюгу не могли утворитись у зовнішній частині Сонячної системи. Йдеться про такі мінерали, як шпинель, олівін і перовскіт. Їх поєднує те, що вони формуються за високих температур. Ще один цікавий факт полягає в тому, що частина речовини, яка входить до складу астероїда, збагачена важкими ізотопами кисню, а частина — ні. Деякі ізотопні співвідношення аналогічні знайденим у зразках комети Вільда 2 (81P/Wild).

Вчені пояснюють це тим, що в часи свого формування Рюгу зіткнувся з речовиною, що утворилась у внутрішній частині Сонячної системи. Вона «забруднила» його, і в результаті астероїд отримав такий незвичайний хімічний склад.

Раніше ми розповідали про те, що в речовині Рюгу були знайдені частинки, старіші за Сонячну систему.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine