Алмази у метеориті розповіли історію загиблої планети

Як відомо будь-якому школяру, у Сонячній системі є вісім планет. Але так було далеко не завжди. Відразу після формування довкола Сонця оберталися сотні протопланет. Їхні діаметри становили від кількох сотень до кількох тисяч кілометрів.

Зіткнення планет в уявленні художника. Джерело: Pixabay/Neypomuk Studios

Абсолютна більшість таких планетарних ембріонів загинула протягом перших мільйонів років існування Сонячної системи. Під час цієї бурхливої ранньої фази протопланети часто стикалися один з одним, руйнувалися, зливалися, а часом і просто викидалися за межі Сонячної системи. Лише кільком із них вдалося стати повноцінними планетами.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Астероїд Веста є однією з кількох вцілілих протопланет Сонячної системи. Джерело: NASA

На думку деяких астрономів певний тип метеоритів, що падають на Землю, є фрагментами, залишеними від загиблих протопланет. Мова про урейліти. Це кам’яні метеорити, які зазвичай містять високий відсоток вуглецю у вигляді графіту та наноалмазів.

Ще недавно вчені не мали достатніх доказів цієї гіпотези. Однак у свіжому випуску журналу Nature Communications була опублікована стаття групи європейських дослідників. Вони провели аналіз алмазних зерен, знайдених в урейлітах після вибуху астероїда 2008 TC3 у небі над Суданом у 2008 році (метеорит Almahata Sitta). Результати дослідження показали, що ці алмази могли сформуватися тільки при тиску понад двісті тисяч атмосфер та температурах не менше 1000 °C. Це виключає можливість їхнього утворення під впливом ударної хвилі під час падіння астероїда або внаслідок хімічних реакцій у протопланетному диску. Такі умови могли виникнути лише у надрах великого небесного тіла.

Зображення часток, знайдених у метеоритах Almahata Sitta. Джерело: Farhang Nabiei et al. / Nature Communications

Згідно з висновками дослідників, знайдені урейліти могли сформуватися або поблизу ядра кам’яної планети розміром з Меркурій (діаметр близько 5 тис. км) або у мантії планети розміром з Марс (діаметр близько 6,5 тис. км). Ця планета зіткнулася з іншою протопланетою та зруйнувалася. Частина її речовини була викинута в космос, ставши астероїдами, один із яких й впав на Землю у 2008 році.

За матеріалами https://www.theguardian.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів