ALMA знайшов найдавнішу галактику зі спіральною структурою

Аналізуючи дані, зібрані комплексом радіотелескопів ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), дослідники виявили найдавнішу відому нам галактику зі спіральною морфологією. Вона отримала позначення BRI 1335-0417. Ми бачимо її такою, якою вона була за часів, коли вік Всесвіту становив лише 1,4 млрд років.

Галактика BRI 1335-0417. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), T. Tsukui & S. Iguchi

Спіральні галактики є найпоширенішими серед інших у Всесвіті: вони складають майже 70% від усіх відомих нам «зіркових островів». Наш Чумацький Шлях теж має спіральну структуру. Однак частка спіральних галактик стрімко зменшується в міру наближення до Великого вибуху. Вважається, що їхнє формування почалося з невеликих, турбулентних і неорганізованих протогалактик, яким потрібні були мільярди років, щоб утворити стабільні структури.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Галактика BRI 1335-0417 містить велику кількість пилу, яка приховує світло її зірок. Однак ALMA може фіксувати радіовипромінювання іонів вуглецю, що дозволяє астрономам досліджувати процеси, що відбуваються в ній. Спостереження показали, що галактика містить спіральну структуру, яка простягається на 15 тис. світлових років від її центра. При цьому масу BRI 1335-0417 можна порівняти з масою Чумацького Шляху. За мірками тієї епохи галактика була справжнім гігантом.

На думку вчених, найімовірніше пояснення того, як 1335-0417 зуміла так швидко сформувати спіральну структуру, полягає в її зіткненні з іншою галактикою. На це вказує те, що в ній відбуваються активні процеси зореутворення, а газ у зовнішній частині диска гравітаційно нестабільний. Така ситуація може виникнути в разі надходження великої кількості речовини ззовні.

За матеріалами: https://phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів