ALMA допоміг виявити потужні стратосферні вітри на Юпітері

Юпітер знаменитий своїми червоно-білими смугами: хмарними водоворотами рухомих газів, які астрономи традиційно використовують для відстеження вітрів в нижній частині його атмосфери. А поблизу полюсів планети часто спостерігаються яскраві полярні сяйва, які зазвичай асоціюються з сильними вітрами у верхній частині його газової оболонки.

Стратосферні вітри поблизу південного полюсу Юпитера в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada & NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Між цими двома шарами атмосфери розташована стратосфера. Вивчення структури її вітру ускладнюється відсутністю хмар у даному регіоні. Однак вчені придумали альтернативний метод для проведення таких вимірювань. Справа в тому, що в 1994 році Юпітер зіткнувся з уламками комети Шумейкер-Леві 9. У результаті цієї події в стратосфері газового гіганта з’явилися нові молекули. Вони до цих пір знаходяться в ній і переносяться вітрами.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

Група дослідників використала один з видів таких молекул (ціанід водень) в якості маркера. Застосувавши масив антен комплексу радіотелескопів ALMA, вони виміряли їх доплерівське зміщення що, у свою чергу, дозволило обчислити швидкість стратосферних вітрів.

Зіткнення Юпитера з уламками Шумейкера-Леві. Джерело: ESO

Найцікавішою знахідкою стало виявлення потужних стратосферних струменів, розташованих під полярними сяйвами поблизу полюсів. Їх швидкість складає близько 1450 км/год, що майже в два рази більше максимальних швидкостей штормових вітрів у Великій червоній плямі. За словами дослідників, ці струмені можуть поводити себе як гігантський водоворіт з діаметром до 48 тис. км і приблизно 900 км у висоту. Відкриття суперечить існуючим раніше уявленням, згідно з якими вітри поблизу юпітеріанських полюсів повинні сповільнюватися і зникати задовго до того, як досягнуть стратосфери.

ALMA також зумів виявити стратосферні потоки, що рухаються навколо екватора планети. Їх середня швидкість становить близько 600 км/год.

За матеріалами: https://www.eso.org

Новини інших медіа
Мільйон градусів: місія Solar Orbiter отримала унікальний портрет Сонця
Чи справді телескоп James Webb може знайти життя у космосі?
LRO зазирнув у вулканічне минуле Місяця
Науковцям вдалося відтворити умови перших мікросекунд після Великого вибуху
TESS виявив мінінептун біля сонцеподібної зорі
Атмосфера Урана засяяла завдяки далекій зорі — явище побачили на Землі
Обертання Всесвіту може пояснити парадокс Габбла
Основні елементи біохімічних процесів могли утворитися прямо у космосі
Стартап United Spaceports пропонує кожному персональний супутник із криптогаманцем
Мільярд років після Великого вибуху: знайдена найстаріша спіральна галактика у Всесвіті