60 років від дня першого польоту людини у космос

День космонавтики, перший політ людини в космос чи політ Гагаріна — у різних країнах сьогодні згадують цю визначну подію по-своєму. Проте ця дата однаково важлива для всього світу, адже рівно 60 років тому людина вперше опинилася в космосі. 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток-1» відкрив для людства нову еру у вивченні космічного простору та нових технологій. Поглянемо на його політ крізь призму фактів та відтворимо в уяві деталі цієї визначної події.

Ювілейний дайджест фактів про політ Гагаріна:

  • «Восток-1» спочатку не був призначений для відправлення людини в космос. Він був копією розвідувального «Зеніту». Щоб встановити в кабіну пасажирське крісло, конструкторам довелося вирізати частину проводів.
  • Перший політ міг здійснити й не Гагарін. У нього було два дублери — Герман Титов і Григорій Нелюбов, які були готові зайняти місце космонавта в кораблі у випадку непередбачуваних обставин.
  • Найбільший ризик таїв у собі старт ракети. Схема польоту передбачала різноманітні варіанти для порятунку космонавта на різних його етапах, крім перших 20 секунд. У разі вибуху ракети-носія крісло Юрія Гагаріна мало б катапультуватися на висоту, недостатню для того, щоб розкрився парашут. Саме з цією метою на космодромі Байконур була організована «система аварійного порятунку». Вона складалася з чотирьох рятувальників, які чекали неподалік від старту в спеціальному місці й тримали напоготові велику сітку з нейлону, аби у разі аварії спіймати космонавта, на кшталт того, як пожежники рятують людей із вогню.
  • Загалом політ тривав 108 хвилин. За цей час корабель подолав 41 тис. км і здійснив один оберт навколо Землі.
  • «Восток-1» був повністю на автоматичному керуванні, оскільки конструктори не знали, чи зможе Гагарін керувати ракетою в умовах невагомості. Однак на екстрений випадок передбачалося і ручне керування, що активувалося секретним кодом, який космонавт отримав перед запуском.
  • Радянська влада запевняла, ніби Гагарін приземлився в наперед заданому місці. Вчені кілька разів проводили перерахунок, та жоден з результатів не був правильним. Насправді космонавт приземлився після катапультування значно далі за визначений район посадки — у Саратовській області. 
  • До 1971 р факт приземлення Гагаріна на парашуті тримали в секреті. Це було пов’язано з процедурою реєстрації рекорду, встановленою Міжнародною авіаційною федерацією (Federation Aeronautique Internationale, FAI). На той момент правила вимагали, щоб пілот, який претендував на світовий рекорд, приземлився всередині літального апарату. У 1971 р FAI переглянула свої вимоги, вирішивши, що методика посадки в космонавтиці може відрізнятися від авіаційної.
Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів