Сьогодні виповнюється рівно 46 років з дня запуску зонда Voyager 2 — першого з пари ідентичних автоматичних розвідників, що здійснили найвеличнішу мандрівку в історії людства. Вони відвідали всі планети-гіганти Сонячної системи й пізніше вийшли у міжзоряний простір. Апарати досі зберігають працездатність і продовжують передавати дані на Землю.
Зазвичай матеріали, що публікуються на честь чергової річниці запуску зондів Voyager, присвячені їхньому технічному облаштуванню й основним досягненням. Але сьогодні ми б хотіли зробити акцент на іншому та згадати, як змінилася Земля й людська цивілізація за 46 років, що минули після їх запуску.
Ріст населення Землі
Серед різноманітних записів, які несе кожен із апаратів на випадок, якщо в майбутньому його «перехоплять» прибульці, є й послання тодішнього президента США Джиммі Картера. Воно починається з наступних слів: «Цей космічний апарат був створений Сполученими Штатами Америки. Ми — спільнота 240 мільйонів людей серед більш ніж 4 мільярдів, що населяють планету Земля».
Ці числа були справедливі для 1977 року. Але станом на 2023-й населення нашої планети практично подвоїлось і зараз перевищує 8 млрд осіб. Населення США за минулі 46 років теж помітно зросло, здолавши позначку в 330 млн мешканців.
Вісім президентів США й Папи римські
Як ми вже казали, на момент запуску зонда Voyager 2 президентом США був Джиммі Картер. Відтоді американці сім разів міняли свого керівника. Після Картера президентами побували Рональд Рейган, Джордж Буш, Білл Клінтон, Джордж Буш-молодший, Барак Обама, Дональд Трамп і Джо Байден.
Що стосується Ватикану, то під час космічної мандрівки апаратів титул Папи римського носили п’ять осіб — Павел VI, Іоанн Павел I, Іоанн Павел II, Бенедикт XVI і Франциск I.
Зникнення Аральського моря
За час міжпланетних мандрів зондів Voyager поверхня нашої планети зазнала низки помітних змін. Однією з найбільш серйозних стало зникнення Аральського моря, що колись входило до п’ятірки найбільших озер Землі. На момент запуску Voyager 2 площа його поверхні перевищувала 50 тис. км².
На жаль, у подальші роки Аральське море стрімко обміліло, а потім розпалося на низку солоних водойм. Їхня сумарна площа зараз не перевищує 8 тис. км².
Україна стала незалежною
Протягом 46 років серйозно змінилася не лише поверхня Землі, а й її політичний ландшафт. Крах комуністичної системи призвів до зникнення НДР і розпаду СРСР, Югославії та Чехословаччини, що дозволило здобути незалежність кільком десяткам держав.
Серед них опинилась і Україна. Вона офіційно проголосила свою незалежність 24 серпня 1991 року.
Глобальне потепління
Півстоліття тому кліматологи вели завзяті суперечки з приводу того, в якому напрямку змінюється клімат Землі. Навіть у середині 1970-х у західній пресі виходили статті, що лякали читачів глобальним похолоданням, здатним призвести до початку нового льодовикового періоду.
У 2023 році подібні матеріали викликають лише гірку усмішку. За останні 40 років середня температура нашої планети неухильно зростала, збільшившись майже на градус від часу запуску Voyager 2. Практично ніхто з серйозних учених зараз не сумнівається, що вирішальний внесок у цей процес робить саме людська дільність.
Танення льодовиків і зростання рівня моря
Глобальне потепління запустило ряд процесів по всій земній кулі. Змінився розподіл опадів, почастішали такі екстремальні явища, як теплові хвилі, посухи, повені й урагани. Але найбільш наочно його наслідки виражаються у таненні льодовиків. Чимало льодовикових систем або припинили своє існування, або суттєво скоротилися. Зараз у зоні найбільшого ризику перебувають арктична крига та Гренландія. Багато вчених вважає, що точка неповернення для них уже минула.
Підвищення середньої температури Землі також спричинило підвищення рівня моря. За останні пів століття він виріс приблизно на 12 см. І це лише початок. Згідно з останніми прогнозами, до XXII століття рівень Світового океану може зрости щонайменше на метр, що поставить під загрозу існування ряду острівних держав.
Поява системи GPS
На момент запуску Voyager 2 американські військові вже використовували ранні версії системи супутникового позиціонування. Їхня точність становила близько 60 м, що на той час вважалося відмінним показником. Але вже 1978 року на орбіту було виведено перший супутник нової системи, що включала в себе атомний годинник. Вона дозволила радикально збільшити точність визначення координат. Ця система пізніше отримала назву GPS.
Початково GPS замислювалася як суто військовий проєкт. Але у 80-ті роки її дозволили використовувати й для цивільних потреб. З часом вона міцно увійшла у повсякденний побут, ставши невід’ємною частиною сучасної цивілізації, а інші космічні держави обзавелися її власними аналогами.
Цифрові камери
Коли Voyager 2 вирушив у свою нескінченну подорож, технологія цифрової зйомки вже була відома. Однак протягом багатьох років гіганти фотоіндустрії не бачили в ній особливих комерційних перспектив.
Першою ризикнула компанія Fuji, що 1989 року розпочала продаж FUJIX DS-X — першої в історії комерційної цифрової камери. З того часу технологія цифрової зйомки значно еволюціонувала й зараз практично повністю витіснила традиційну плівку.
Народження сучасного інтернету
На момент запуску зондів Voyager ідея зв’язати комп’ютери в єдину мережу для обміну даними вже не здавалася чимось фантастичним. Мережа ARPANET, що вважається прообразом глобальної павутини, запрацювала ще у 1969 році. Пізніше було створено інші комп’ютерні мережі. Проте вони об’єднували дуже невелику кількість користувачів і переважно використовувалися військовими чи науковими установами.
Народження сучасного інтернету відбулося наприкінці 1980-х, коли вчений Тім Бернерс-Лі запропонував проєкт «всесвітнього павутиння» на базі публікації гіпертекстових документів, пов’язаних гіперпосиланнями. Разом із помічниками він розробив ідентифікатор URI, протокол HTTP та мову HTML, без яких неможливо уявити собі таку систему. А 1991 року Бернерс-Лі створив перший в історії веб-сайт. Все це стало основою для появи інтернету в його нинішньому вигляді, що назавжди змінило людську цивілізацію.
Поява смартфонів
Як і у випадку з цифровими камерами та інтернетом, сама технологія мобільного зв’язку з’явилася ще до запуску зонда Voyager 2. Перший у світі комірковий телефон представили публіці в 1973 році. Однак це був лише прототип, і на той момент ніхто й гадки не мав, як сильно цей винахід змінить світ.
Першим в історії мобільним телефоном, який надійшов у продаж, стала модель DynaTAC 8000X. Це сталось у 1983 році. Наступна важлива віха була пройдена за одинадцять років, коли почалися продажі пристрою IBM Simon, що поєднав функції телефону та кишенькового комп’ютера. Нині він вважається першим у світі смартфоном. Зрештою, 2007 року відбулася презентація iPhone. Він став першим масовим смартфоном, виробники якого повністю відмовилися від використання стілуса та клавіатури на користь тачскріна. Навряд чи потрібно розповідати про те, що було далі.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t. me/ustmagazine