Сьогодні виповнилося рівно 20 років від дня однієї з найбільш знакових подій в історії космонавтики. 2 листопада 2000 року пілотований корабель «Союз ТМ-31» доставив на борт МКС трьох учасників першої довготермінової експедиції — астронавта NASA Вільяма Шеперда (William Shepherd), а також космонавтів «Роскосмосу» Юрія Гідзенка та Сергія Крікальова.
Відтоді станція лишається постійно заселеною. Загалом за час експлуатації МКС на ній побували 64 довготривалі експедиції. Орбітальний комплекс відвідав 241 представник 19 країн. За минулі 20 років не було жодного дня, коли на його борту не було хоча б двох космонавтів. Для порівняння: попередній рекорд постійної присутності людини був установлений на станції «Мир» і складав 3644 дні (трохи менше 10 років).
Звичайно, не слід забувати, що МКС зразка 2000 року помітно відрізнялася від сучасної конфігурації. На той момент станція складалася лише з трьох модулів — «Звезда», «Заря» та Unity. Її маса становила близько 50 тонн. Зараз до складу орбітального комплексу входить півтора десятка герметичних відсіків. Його довжина сягає 72 м, ширина (з урахуванням фермових конструкцій) — 108 м, об’єм внутрішнього простору дорівнює 930 м³, а загальна маса перевищує 420 тонн. Збирання станції вимагало 36 польотів шаттлів, а також понад півтори сотні пусків звичайних одноразових ракет.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine