10% палива за 43 хвилини: апарат JUICE виконав головний маневр

Апарат JUICE здійснив один із найбільших і найважливіших маневрів за час усієї своєї місії. Його успіх забезпечить прибуття до Юпітера у 2031 році.

На шляху до Юпітера

Місія JUICE була запущена у квітні 2023 року. Її метою є три найбільші крижані супутники Юпітера (Європа, Ганімед і Каллісто), під поверхнями яких можуть ховатися океани.

Апарат JUICE в уявленні художника. Джерело: ESA/Lightcurve Films/R. Andres

Оскільки можливостей ракети Ariane 5 було недостатньо, щоб спрямувати JUICE безпосередньо до Юпітера, апарат був переведений на складну траєкторію, що передбачає виконання кількох гравітаційних маневрів. Перший із них відбудеться в серпні наступного року, коли зонд виконає проліт Місяця та Землі. Земний посланець скористається їхньою гравітацією для прискорення. Надалі він виконає проліт Венери, а потім ще двічі повернеться до нашої планети. Фінальний гравітаційний маневр біля Землі відбудеться в січні 2029 року. Він нарешті дасть змогу апарату лягти на курс до Юпітера.

Останнє ввімкнення основного двигуна до 2031 року

Успіх усієї описаної вище схеми залежить від точності. JUICE має зустрітися з Місяцем і Землею в чітко визначений час і чітко визначеній точці, рухаючись на чітко визначеній швидкості. Щоб забезпечити цю зустріч, 17 листопада фахівці місії на 43 хвилини активували головний двигун апарата. Маневр забезпечив зміну швидкості JUICE на 200 м/с, що обійшлося в 363 кг палива. Це приблизно 10% від його загального запасу в 3650 кг. Для порівняння, з моменту свого запуску JUICE, загалом, витратив 10 кг палива. При цьому, основні витрати припали на спочатку незаплановані маневри, які дозволили розгорнути антену його радара.

План польоту апарата JUICE. Джерело: ESA

Найближчими днями фахівці місії проаналізують дані про нову орбіту JUICE, після чого виконають другу, значно скромнішу, корекцію курсу. Розділення маневру на дві частини дасть змогу ESA використати другий запуск основного двигуна для усунення всіх прорахунків першого.

Якщо все пройде успішно, наступного разу JUICE активує свою основну силову установку лише через вісім років, коли досягне Юпітера. Усі корекції курсу до цього моменту будуть здійснюватися за допомогою малопотужних допоміжних двигунів. Ця тактика дасть змогу знизити витрати палива. Більша ж його частина буде витрачена у квітні 2031 року під час маневру, який дасть змогу JUICE вийти на орбіту навколо Юпітера. Для цього апарат повинен буде зменшити свою швидкість на 1 км/с.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine