Зимове сонцестояння. Коли настане найкоротший день 2024 року? Інфографіка

Що таке зимове сонцестояння? Чому воно припадає на різні дати в різні роки? І хто святкує цю подію? Розберемося.

21 грудня 2024 року розпочинається астрономічна зима у Північній півкулі. Джерело: Universe Space Tech

Для північних регіонів планети зимове сонцестояння знаменує найкоротший світловий день у році. У цей момент розпочинається астрономічна зима — явище, що відрізняється від метеорологічної зими. Протягом століть ця дата супроводжувалася ритуалами, легендами та святами в багатьох культурах світу.

Коли відбудеться зимове сонцестояння?

Сонце не завжди сходить в одному і тому ж місці. Протягом року його положення на сході зміщується то на південь, то на північ. Це явище особливо помітно у дні сонцестоянь. Наприклад, сьогодні, в день зимового сонцестояння, Сонце сходить найпівденніше. Це означає, що у Північній півкулі найкоротший день, а ніч — найдовша. Джерело: Zaid M. Al-Abbadi

У 2024 році зимове сонцестояння у Північній півкулі відбудеться в суботу, 21 грудня, об 11:20 за київським часом. Саме в цей момент Північний полюс буде максимально нахилений у бік, протилежний від Сонця.

У цей день Сонце кульмінує у своєму найнижчому положенні над горизонтом, що робить світловий день максимально коротким. У Південній півкулі, навпаки, день буде найдовшим, адже там Сонце підніметься до найвищої точки на небі.

Чи завжди зимове сонцестояння припадає на одну й ту саму дату?

Зима в українських Карпатах. Джерело: Наталія Вашина

Не зовсім. Хоча зимове сонцестояння трапляється щороку, точна дата може змінюватися. Це пов’язано з тим, що один повний оберт Землі навколо Сонця триває трохи довше за 365 днів — приблизно на чверть доби. Через це ми додаємо один додатковий день кожні чотири роки (високосний рік), що впливає на дати астрономічних подій. Зазвичай зимове сонцестояння припадає на 21 або 22 грудня.

Скільки триває найкоротший день у році?

Уявіть, що ви можете бачити все небо зразу на цілий рік. Саме це зображено на світлині. Камера впродовж року кожні 15 хвилин знімала небо над Нідерландами. З цих знімків створили особливу інфографіку, де видно, як змінюється небо. Денне небо — блакитне, а нічне — темне, з місячними смугами. Найкоротші ночі — влітку, найдовші — взимку. На фото також видно, коли день дорівнює ночі. Джерело: Cees Bassa (Netherlands Institute for Radio Astronomy)

Тривалість найкоротшого дня залежить від вашого географічного положення.

Наприклад:

  • У Лондоні 21 грудня тривалість дня становить 7 годин 49 хвилин 41 секунда. Це менш ніж половина світлового дня під час літнього сонцестояння!
  • В Ісландії цей день ще коротший — між сходом і заходом Сонця у Рейк’явіку проходить лише 4 години 7 хвилин.
  • У Києві 21 грудня світловий день триває 8 годин і 14 секунд.

Для тих, хто мешкає ближче до екватора, різниця між тривалістю світлового дня протягом року є мінімальною.

Цікаво, що навіть у день зимового сонцестояння ви не побачите ні найпізнішого сходу Сонця, ні найранішого заходу. Наприклад, ранки будуть продовжувати ставати темнішими ще впродовж кількох днів після 21 грудня, а найраніший захід Сонця вже відбувся до цієї дати.

Що таке сонцестояння?

Термін «сонцестояння» походить від того, що в цей час Сонце ніби «зупиняється» у своєму русі горизонтом — у точці, де воно сходить і заходить.

Вісь обертання Землі нахилена під кутом 23,5 градуси відносно перпендикуляру до площини її орбіти. Цей нахил впливає на те, як високо Сонце підіймається на небі впродовж року. В день зимового сонцестояння максимальна висота підйому Сонця над горизонтом є найменшою серед усіх впродовж року.

У цей момент Північний полюс максимально нахилений від Сонця, тому в регіонах півночі холодно й темно. Водночас у Південній півкулі, де полюс спрямований у бік Сонця, розпочинається літо.

Чому зимове сонцестояння так важливе?

Зимове сонцестояння є не лише астрономічним явищем, а й подією, яка залишила помітний слід у культурі та історії людства. У багатьох народів світу цей день символізує перехід від темряви до світла, початок нового циклу.

Зимове сонцестояння подарувало нам дивовижне видовище — складні сонячні ореоли в небі над Швецією. Ці світлові кола та стовпи з’являються, коли сонячне світло заломлюється в крижаних кристалах в атмосфері. Зазвичай такі ореоли простіші, але цього разу вдалося сфотографувати дуже рідкісне поєднання різних світлових ефектів. Науковці вважають, що їхню появу спровокували снігові гармати на гірськолижному курорті. Джерело: NASA APOD / Magnus Edback

Наприклад:

  • У Стародавньому Римі святкували Сатурналії — фестиваль, присвячений богові Сатурну.
  • У скандинавських країнах відзначали Йоль, свято повернення світла.
  • У сучасному світі зимове сонцестояння також святкують, зокрема, більшість зимових свят припадають на дні до та після сонцестояння.

Чи відчутний вплив зимового сонцестояння на життя людей?

Попри те, що це лише один день у році, зимове сонцестояння символізує початок нового астрономічного циклу. Хоч воно ніяк не впливає на наш фізичний стан, для багатьох людей цей день стає можливістю замислитися про баланс у природі, свої цілі та зміни, які приносить час.

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn