Зоряний вир: Hubble зазнімкував галактику з сузір’я Діви

Дослідники, які працюють із космічним телескопом Hubble, опублікували нове зображення. На ньому відображена галактика NGC 6951.

Галактика NGC 6951. Джерело: NASA’s Hubble Space Telescope, ESA, A. Filippenko (University of California – Berkeley), R. Foley (University of California – Santa Cruz), C. Kilpatrick (Northwestern University), and D. Sand (University of Arizona); Processing: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

NGC 6951 розташована на відстані 78 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Цефея. Вона являє собою спіральну галактику з перемичкою. Фото Hubble демонструє її виразні спіральні рукави, заповнені безліччю молодих зір, через які проходять темні пилові смуги. Вони закручуються навколо яскравого ядра NGC 6951.

Галактика NGC 6951 інтригує вчених історією своїх зір. Найвища швидкість зореутворення в ній спостерігалася близько 800 млн років тому. Потім протягом 300 млн років галактика була спокійна, перш ніж знову почала породжувати нові світила. На знімку Hubble можна побачити темно-червоні області турбулентного газу, що оточують яскраво-блакитні зоряні скупчення. Середній вік останніх становить близько 200–300 млн років, хоча в ній трапляються і старіші скупчення віком до мільярда років.

Астрономи часто відносять NGC 6951 до сейфертівських галактик, що випускають велику кількість інфрачервоного випромінювання. Ця активність викликана розташованою в її центрі надмасивною чорною дірою. Вона оточена кільцем зір, газу та пилу діаметром близько 3 700 світлових років. Його вік становить від 1 до 1,5 млрд і в ньому досить активно народжуються зорі. Вчені вважають, що газ для їхнього формування надходить через перемичку, яка виступає в ролі своєрідного «паливопроводу». До 40% маси кільця припадає на відносно нові зорі, вік яких не перевищує 100 млн років.

NGC 6951 також є домом для безлічі наднових. За останню чверть століття в ній було зафіксовано до шести таких подій. Тому астрономи продовжують активно спостерігати за NGC 6951, щоб краще зрозуміти природу цих колосальних вибухів.

Раніше ми розповідали про те, як James Webb виявив ознаки «юнацького максималізму» у молодих галактик.

За матеріалами https://science.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine