Зоря V Стріли: коли спалахне наднова?

Вчені дослідили зорю V Стріли. Вона являє собою подвійну систему, оточену диском газу та пилу. У найближчий мільйон років вона має спалахнути як наднова.

Система V Стріли
Система V Стріли. Джерело: Universe Today

Вчені дослідили систему V Стріли

Астрономи з Китайської академії наук використали дані космічного телескопа Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) для вивчення зорі V Стріли. Ця подвійна система відноситься до катаклізматичних змінних. Вона складається зі світила головної послідовності, яке обертаються навколо надмасивного об’єкта (білого карлика), причому настільки близько, що речовина активно перетікає з першого на другий. У дослідженні, опублікованому в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, докладно описано цей процес.

Також система цікава тим, що є так званим м`яким джерелом рентгенівського випромінювання. Воно виникає при падінні газу на білий карлик і перетворення його на високотемпературну плазму. Дослідження було присвячене саме аналізу того, яка кількість речовини перетікає з зірки на карлик.

Вчені з`ясували, що речовини, яка викидається у космос, значно більше, ніж вважалося за результатами попередніх досліджень. Вона формує навколо зірки диск, форма якого весь час змінюється. Він нестабільний і його зовнішні частини постійно втрачають матеріал.

Коли спалахне наднова?

Було підтверджено, що час обертання компонентів навколо спільного центру мас поступово зменшується. Відбувається це також через перетікання речовини на білий карлик. Частина матерії потрапляє на його поверхню, де накопичується до тих пір, поки її не стане занадто багато й у ній не почнеться неконтрольована термоядерна реакція. Масштабний спалах, який відбудеться в результаті, є причиною того, що цей тип змінних називають катаклізматичними.

Решта ж лишається в акреційному диску навколо зорі. Коли відбувається спалах, ця речовина розсіюється у навколишньому просторі. А разом із нею втрачається й частина моменту інерції системи. Як результат, компоненти системи весь час зближуються. Завершитися все це має вибухом наднової у найближчий мільйон років. Станеться це тоді, коли маса меншого зі світил перетне так звану межу Чандрасекара (приблизно 1,4 маси Сонця). Після спалаху білий карлик перетвориться на нейтронну зорю.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine