Зонд Peregrine не зможе сісти на Місяць

Зонд Peregrine, що стартував до Місяця 8 січня, не зможе на нього сісти через проблему з рушійною системою, внаслідок якої він витратив на орієнтацію занадто багато палива.

Пом'ята поверхня зонда Peregrine
Зім’ята поверхня зонда Peregrine. Джерело: edition.cnn.com

Проблеми із зондом Peregrine

Зонд Peregrine не зможе здійснити м’яку посадку на Місяць. Про це на своїй офіційній сторінці у соціальній мережі X повідомила компанія Astrobotic, яка його розробляла. Сталося це внаслідок цілої низки подій.

Сам запуск, що відбувся вранці 8 січня, був успішний. Нова ракета Vulcan Centaur вивела зонд на орбіту і тим довела, що США цілком можуть впоратися з дослідженнями космосу без росіян, які раніше постачали їм двигуни. Проте далі розпочалися проблеми.

Уже за кілька годин після запуску Astrobotic повідомила, що апарат так і не зміг правильно розвернутися до Сонця, аби сонячні панелі забезпечували його системи електричним струмом. Зрештою, проблему усунули, однак виникла підозра, що це лише наслідок неправильної роботи рушійної установки.

У другій половині дня Astrobotic змогла отримати перші фото з камери, встановленої на корпусі Peregrine. На ньому було добре видно шари теплоізоляційного матеріалу, які явно були зім’яті. Це прямо вказувало на те, що з двигунами щось не так, і вже глибоко вночі за київським часом компанія визнала, що посадки не буде.

Чому посадки не буде

Для того, аби успішно сісти на Місяць 23 лютого, як це було заплановано, апарат Peregrine мав виконати цілу низку маневрів. Це потребувало чималих витрат палива, зокрема, й на саму посадку. І такий запас на апараті був.

Проте через нештатну ситуацію інженери кілька годин примушували силову установку Peregrine працювати, аби він не впав і розвернувся до Сонця потрібним боком. На це пішло занадто багато палива. Його лишилося тільки на 40 годин безперервної роботи, й це менше, ніж треба.

Зараз інженери роблять усе, аби спрямувати зонд до Місяця, але вже всім зрозуміло, що палива на м’яку посадку не вистачить. Чим завершиться місія, наразі невідомо, але вона навряд чи буде успішною. І це не дуже добре з огляду на те, що вона є частиною програми CLPS, яка має на меті підтримку приватними компаніями майбутніх пілотованих польотів на Місяць.

Проте в NASA вже заявили, що нічого страшного у цій невдачі не бачать. Зрештою, жоден приватний космічний апарат м’яко на Місяць не сідав, і годі було сподіватися, що без проблем не обійдеться. У Astrobotic із цим погодилися, заявивши, що місія була тренувальною.

Шкода хіба що додаткових вантажів на борту Peregrine. На ньому на Місяць мали доправити рештки багатьох видатних людей, а також вимпел із прапором та картою України.

За матеріалами edition.cnn.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine