Зниклий льодовик Окєкудль

Новини астрономії, астрофізики та космології

18 серпня в Ісландії відбулася церемонія прощання з льодовиком Окйєкудль. У ній взяли участь прем’єр-міністр та міністр довкілля країни, а також група вчених. Після вступної промови присутні піднялися схилом вулкана Ок, де колись розташовувався Окйекудль, і встановили меморіальну дошку.

За оцінками гляціологів, вік льодовика становив близько 700 років. У 1901 р. він займав територію 38 км². До 1978 р. його площа скоротилася до 3 км. У 2014 році вчені офіційно визнали льодовик загиблим, оскільки він втратив здатність рухатися.

Фотографії, зроблені супутниками Landsat 5 та Landsat 8, наочно демонструють долю льодовика. Перший знімок було зроблено 14 вересня 1986 р., другий — 1 серпня 2019 р. Все, що залишилося від Окйєкудля, — лише кілька фрагментів льоду на вершині вулкана. Вивчаючи супутникові знімки, неважко помітити, що за минулі 33 роки площа сусідніх льодовиків також зменшилася.

Меморіальна табличка, встановлена на місці льодовика Окйекудль. Джерело: Grétar Már Þorvaldsson/Málmsteypan Hella

На встановленій під час церемонії меморіальній дошці записано послання для нащадків. У ньому йдеться про те, що Окйекудль — перший ісландський льодовик, який втратив свій статус, і в найближчі 200 років решту льодовиків острова очікує така ж доля. Наприкінці листа стоїть цифра, що позначає поточну концентрацію вуглекислого газу в атмосфері Землі — 415 частин на мільйон.

За матеріалами: https://earthobservatory.nasa.gov