Знайдений коричневий карлик із рекордним періодом обертання

Скориставшись даними, зібраними інфрачервоним телескопом Spitzer, канадські астрономи ідентифікували три коричневі карлики, які найшвидше обертаються. Швидкість їхнього обертання настільки велика, що в майбутньому вони можуть зруйнуватися.

Коричневий карлик в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Ці об’єкти за діаметром можна порівняти з Юпітером, але водночас у 40 – 70 разів масивніші за нього. Найбільший інтерес викликає 2MASS J0348-6022, маса якого в 43 рази перевершує юпітеріанську. Він розташований на відстані 29 світлових років від Сонця і робить один оберт навколо своєї осі всього за 1,1 години. Для порівняння, період обертання Юпітера становить 9,8 години.

За словами астрономів, швидкість обертання 2MASS J0348-6022 в районі екватора становить 370 000 км/год. Це дуже значний показник. Найімовірніше, така велика швидкість обертання серйозно впливає на форму коричневого карлика, «сплющуючи» його.

Порівняння коричневого карлика 2MASS J0348-6022 з Юпітером і Сатурном. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Відкриття 2MASS J0348-6022 викликає закономірне питання про граничну швидкість обертання коричневих карликів, за якої вони ще здатні існувати як єдине ціле. Вважається, що в міру охолодження такі об’єкти зменшуються в розмірах, що, відповідно до закону збереження кутового моменту, призводить до прискорення обертання. У випадку з об’єктами на кшталт 2MASS J0348-6022 це означає, що в майбутньому він може просто зруйнуватися. Водночас відомо, що у зірок існують природні гальмівні механізми, які вберігають їх від подібної долі. Можливо, щось подібне є й у коричневих карликів.

За матеріалами https://www.nasa.gov