Знайдено найстаріший квазар у Всесвіті

Команда американських астрономів оголосила про відкриття найстарішого відомого квазара. Він отримав позначення J0313-1806. Його червоний зсув становить z=7,642, тобто ми бачимо цей об’єкт таким, яким він був у той час, коли вік Всесвіту становив лише 670 мільйонів років.

Kwasar J0313-1806 на думку художника. Джерело: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva

J0313-1806 спочатку був знайдений під час аналізу даних, зібраних у рамках декількох наземних обзорів неба в оптичному діапазоні. У подальшому вчені використовували такі інструменти, як комплекс радіотелескопів ALMA, а також телескопи Magellan і Gemini для проведення спектроскопічних спостережень. Вони підтвердили, що J0313-1806 є найстарішим з усіх вже виявлених квазарів.

Квазарами називають активні галактичні ядра, що є джерелами надзвичайно потужного випромінювання. Це робить їх одними з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Вони можуть генерувати в тисячу разів більше енергії, ніж цілі зоряні системи — такі, як наш Чумацький Шлях. Джерелами їхнього іонізуючого випромінювання є акреційні диски та джети надмасивних чорних дір, які знаходяться в процесі активного поглинання речовини. Всі ці прояви спостерігаються у випадку J0313-1806. За оцінками астрономів, ядро цієї галактики — це чорна діра з масою в 1,6 мільярда сонячних. Щороку вона поглинає речовину, приблизно еквівалентну 25 таким зіркам, як наше Сонце.

Поглинання матерії чорною дірою (концепція). Джерело: NASA/CXC/M.Weiss

На думку дослідників, така значна маса чорної діри в центрі J0313-1806 в порівняно невеликому віці галактики свідчить про те, що вона навряд чи могла утворитися в результаті спалаху наднової. У неї просто не вистачило б часу, щоб вирости до таких величезних розмірів. Мабуть, тут був задіяний ще один механізм — швидше за все, прямий колапс величезної хмари холодного водню.

За матеріалами: https://arxiv.org