Знайдено найстаріший квазар у Всесвіті

Команда американських астрономів повідомила про відкриття найстарішого відомого квазара. Він отримав позначення J0313-1806. Його червоний зсув становить z=7,642, тобто ми бачимо цей об’єкт таким, яким він був у той час, коли вік Всесвіту становив лише 670 мільйонів років.

Квазар J0313-1806 в уявленні художника. Джерело: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva

Спершу J0313-1806 був знайдений під час аналізу даних, зібраних у межах кількох наземних оглядів неба. Надалі вчені залучили такі інструменти, як комплекс радіотелескопів ALMA, а також телескопи Magellan і Gemini для проведення спектроскопічних спостережень об’єкта. Вони підтвердили, що J0313-1806 є найдавнішим з усіх уже відкритих квазарів.

Квазарами називають активні галактичні ядра, які є джерелами надзвичайно потужного випромінювання, що робить їх одними з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Вони можуть випускати в тисячу разів більше енергії, ніж зоряні системи на кшталт нашого Чумацького Шляху. Джерелами випромінювання є акреційні диски та джети надмасивних чорних дір, що перебувають у процесі активного поглинання речовини. Усі ці прояви спостерігаються й у випадку J0313-1806. За оцінками астрономів, у ядрі цієї галактики розташована чорна діра масою в 1,6 млрд сонячних. Щорічно вона поглинає речовину, яка за масою приблизно дорівнює 25 зорям на кшталт нашого Сонця.

Поглинання речовини чорною дірою (концепт). Джерело: NASA/CXC/M.WeissНа думку дослідників, настільки значна маса чорної діри в центрі J0313-1806 за її порівняно невеликого віку свідчить про те, що вона навряд чи могла утворитися внаслідок спалаху наднової. У неї просто не вистачило б часу, щоб розростися до таких величезних розмірів. Вочевидь, тут був залучений інший механізм — найімовірніше, прямий колапс величезної хмари холодного газоподібного водню.

За матеріалами https://arxiv.org