Зіткнення нейтронних зір розігнало джет до швидкості світла

За допомогою телескопа Hubble команда американських астрономів провела унікальні спостереження джета, що утворився під час зіткнення двох нейтронних зір. Вимірювання показали, що його швидкість становила 99,97% швидкості світла.

Зіткнення двох нейтронних зір

У серпні 2017 року обсерваторія LIGO зафіксувала гравітаційно-хвильовий сплеск. Подія набула позначення GW170817. Завдяки тому, що LIGO вдалося встановити приблизні координати сплеску, астрономи по всьому світу націлилися на цю ділянку неба. Загалом у вивченні GW170817 взяли участь майже 70 наземних та космічних обсерваторій.

Зіткнення нейтронних зір в уявленні художника. Джерело: Elizabeth Wheatley (STScI)

Спостереження дозволили визначити джерело сплеску. Він розташовувався в галактиці NGC 4993, віддаленої від нас на 130 млн світлових років. Подія була викликана зіткненням двох нейтронних зір. У режимі реального часу астрономи побачили передбачений теоретиками процес синтезу важких елементів, зокрема золота і платини, та підтвердили правоту гіпотези про природу коротких гамма-сплесків, що супроводжують такі події. Також вдалося визначити, що зіткнення нейтронних зір призвело до утворення чорної діри зоряної маси.

Швидше за світло?

У вивченні GW170817 також взяв участь телескоп Hubble. Астрономи хотіли дізнатися, як поводиться матерія в околицях знову сформованої чорної діри.

Спостереження показали, що довкола чорної діри утворився акреційний диск, що складається з речовини загиблих нейтронних зір. Частина його матерії була поглинена дірою, а частина викинута назовні у вигляді полярних струменів (джетів). Під час наступних вимірів, у яких, крім Hubble, були також залучені радіотелескопи, астрономи зафіксували цікавий феномен. Видима швидкість руху джетів чорної діри перевищила швидкість світла в сім разів.

Але цей надсвітловий рух не більше ніж ілюзія. Оскільки джет наближається до нас із навколосвітньою швидкістю, його пізнішому випромінюванню залишається менша відстань до Землі. По суті, джет женеться за власним світлом. Насправді між випромінюванням світла джетом минає більше часу, ніж вважає спостерігач. Це призводить до того, що швидкість об’єкта переоцінюється — у цьому разі здається, що вона перевищує швидкість світла.

Надалі астрономи змогли розрахувати реальну швидкість джетів. Вона становить 99,97% від швидкості світла, що також є вкрай значним показником.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Космічні кур’єри: астероїди могли допомогти зародженню життя на Землі
Вчені знайшли у ранньому Всесвіті двійника Чумацького Шляху
Просто додайте води: NASA пропонує вирощувати на Марсі будинки на основі грибів
Гібрид трактора та гольф-кара: NASA випробовує новий місяцехід для місій Artemis
Загадки крижаного океану Європи: Europa Clipper готовий до подорожі на відстань 2,9 млрд км
Нобелевську премію з фізики цього року дали за нейромережі
13 жовтня: SpaceX назвала можливу дату п’ятого польоту Starship
Запуск місії до Європи перенесли через ураган «Мілтон»
Українська компанія постачає труби Ілону Маску
Загадковий кентавр продовжує дивувати NASA своєю поведінкою