Завтра відбудеться транзит Меркурія

11 листопада жителі нашої планети зможуть побачити досить рідкісну подію — проходження Меркурія диском Сонця (такі явища астрономи називають «транзитами»). Планета виглядатиме як маленьке чорне коло, яке повільно переміщається на тлі нашого світила.

Транзити Меркурія поділяються на травневі та листопадові, і кожен з них має свою періодичність. У травні вони відбуваються поблизу афелію (найдальшої від Сонця точки меркуріанської орбіти), завдяки чому перша планета виявляється ближче до Землі, а її видимий розмір майже досягає максимально можливого — 12 кутових секунд. Такий транзит востаннє спостерігався 9 травня 2016 року. Цього року діаметр меркуріанського диска на тлі сонячного не перевищить 10″, як і за інших листопадових транзитів. Наступного разу Меркурій «затьмарить» Сонце лише 13 листопада 2032 року.

За умови хорошої погоди початкову фазу завтрашнього транзиту можна буде побачити з території України, Білорусі та європейської частини РФ (крім її крайньої півночі та північного сходу). Меркурій «доторкнеться» лівого краю сонячного диска о 12 годині 35 хвилині за всесвітнім часом (14:35 за Києвом, 15:35 за Мінськом/Москвою) і за дві хвилини вступить на нього повністю. О 15:20 UTC найменша планета наблизиться до видимого центру Сонця на відстань всього 76 кутових секунд — рекордно мале значення для меркуріанських транзитів у XXI столітті — і почне віддалятися від нього. На жаль, ця стадія вже не буде доступною для спостережень у Східній Європі, оскільки там на той момент світило разом із планетою вже сховається за горизонтом. Проходження повністю завершиться о 18:04 UTC.

Зважаючи на невеликий кутовий розмір Меркурія побачити його транзит неозброєним оком, навіть за допомогою підручних пристроїв, швидше за все, не вийде. Для цього необхідно використовувати хоча б невеликий аматорський телескоп чи фотоапарат із потужною оптикою. При цьому в жодному разі не можна забувати про використання захисних фільтрів. Без них яскраве сонячне проміння може зіпсувати обладнання, не кажучи вже про ризик втратити зір. Єдиний порівняно безпечний спосіб спостережень без фільтрів — проєктування зображення Сонця на білий екран, який досить віддалений від вихідної зіниці телескопічного окуляра.

Порівняння видимого розміру Меркурія та Венери під час транзиту. Джерело: astropix.com

Крім Меркурія, з погляду наземних спостерігачів, на тлі Сонця іноді виявляється Венера. Її транзити відбуваються парами з 8-річним інтервалом, розділеними проміжками більш ніж сто років. Остання така пара мала місце у 2004 та 2012 роках. Наступний венеріанський транзит очікується 11 грудня 2117 року. Можливе також одночасне проходження диском нашого світила Венери та Меркурія, але такі збіги трапляються надзвичайно рідко — найближчий «спільний транзит» двох внутрішніх планет відбудеться 26 липня 69 163 року.

Новини інших медіа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?