Завтра почнеться астрономічна осінь

Осіннє рівнодення, що вважається початком астрономічної осені, цього року настане 23 вересня о 4 годині 4 хвилині за київським літнім часом. Як ми вже писали, назва «рівнодення» не зовсім вірно відображає те, що відбувається в цей момент, а саме — перетин центром сонячного диску небесного екватору та перехід його з північної півкулі небесної сфери у південну.

Через низку чисто фізичних причин — таких, як атмосферна рефракція та відхилення істинного горизонту від математичного — ані 23 вересня, ані ще пару днів після цієї дати світла частина доби, коли Сонце перебуває над обрієм, буде на кілька хвилин довшою, ніж темна. Так само й навесні день і ніч формально зрівняються за кілька днів до «офіційного» весняного рівнодення. Наші древні предки, які спостерігали за рухом небесних тіл за допомогою мегалітичних обсерваторій, не мали годинників і орієнтувалися на точки сходу-заходу нашого світила. Та навіть таким способом вони змогли визначити дати сонцестоянь і рівнодень із непоганою точністю, цілком достатньою для побутових і релігійних потреб тої епохи.

Серед аматорів астрономії є ті, хто з цікавості відтворює практики спостерігачів минулого. У випадку чистого неба радимо їм у цей день зафіксувати якимось чином точку горизонту, за якою зникне верхній край сонячного диску, та визначити, коли він зробить це в тому ж місці наступного року. Ця точка практично співпадає з напрямком на географічний захід.

Момент рівнодення припадає на 23 вересня не завжди, ба більше — у майбутньому це траплятиметься дедалі рідше. Це пов’язано з тим, що точна тривалість оберту Землі навколо Сонця складає 365,2422 днів. «Нецілий» залишок компенсується додаванням одного дня до місяця лютого кожні 4 роки, але невелика різниця все ж залишається та поступово накопичується, тому в середньому моменти рівнодень і сонцестоянь поступово зсуваються на більш ранні дати. Вони «повернуться на місце» лише 2100 року, коли, згідно з правилами григоріанського календаря, лютий матиме 28 днів. У юліанському календарі цей рік буде переступним (високосним).

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів
Інженери пропонують дешевий апарат для розвідки планет
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт