Запуск «Союзу МС-23» перенесли на березень

«Роскосмос» переніс запуск космічного корабля «Союз МС-23» до МКС з 20 лютого на початок березня 2023 року. Це пов’язано з необхідністю перевірок системи охолодження корабля.

Космический корабль "Союз МС-22"
Космічний корабель «Союз МС-22». Джерело: NASA

15 грудня 2022 року із системи охолодження пристикованого до МКС космічного корабля «Союз МС-22» стався витік теплоносія, який зробив його непридатним для повернення космонавтів на Землю. Після оцінки ситуації було ухвалено рішення, що «Союз МС-22» повернеться на Землю без екіпажу, а йому на заміну 20 лютого 2023 року буде запущений «Союз МС-23» у безпілотному режимі. Причиною витоку теплоносія назвали влучення мікрометеорита.

Проте, 11 лютого 2023 року на МКС сталася аналогічна аварія. Тільки цього разу теплоносій втратив корабель постачання «Прогрес МС-21», який готувався до затоплення в Тихому океані.

Після другої поспіль аварії системи охолодження «Роскосмосу» довелося оголосити про перенесення запуску «Союз МС-23» на початок березня. Цей час буде використаний для додаткової перевірки корабля. Крім того, організація опублікувала знімок місця витоку із «Союзу МС-22», зроблений камерами американського маніпулятора. В організації стверджують, що наявність отвору доводить факт влучення в радіатор якогось об’єкта. Щодо другого витоку, то глава «Роскосмосу» Юрій Борисов повідомив, що хоч підсумкові причини двох аварій можуть виявитися різними, але зараз в організації вважають, що «Прогрес МС-21» теж втратив теплоносій через влучення мікрометеорита чи космічного сміття.

Знімок місця витікання теплоносія з корабля «Союз МС-22». Джерело: Роскосмос

Оскільки за 25 років експлуатації МКС такі події не відбувалися жодного разу, ймовірність подібного збігу здається відверто неймовірною. Втім, можливо, що справа справді у зовнішньому впливі. Тільки йдеться не про якісь випадкові мікрометеорити, а про цілком конкретні фрагменти космічного сміття, що залишилося після знищення росією восени 2021 року супутника «Космос-1408». Ця подія створила цілий пояс уламків на висотах від 440 км до 520 км.

Після знищення «Космосу-1408» багато експертів попереджали, що гальмування через верхні шари атмосфери буде з часом знижувати уламки, і через кілька років їх траєкторія почне поступово перетинатися з орбітою МКС, що може мати дуже неприємні наслідки для комплексу. Не виключено, що зараз ми бачимо реалізацію саме цього сценарію. У цьому випадку те, що створені росією уламки вразили російські кораблі, можна назвати якоюсь космічною кармою.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine