Заплутана історія: Hubble зазнімкував пару галактик, що взаємодіють

Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, опублікували новий знімок. Він демонструє заплутаний клубок галактик, розташований у сузір’ї Волосся Вероніки.

Пара галактик, що взаємодіють, у сузір’ї Волосся Вероніки. Джерело: ESA/Hubble & NASA, R. J. Foley (UC Santa Cruz)

Зазнімковані Hubble галактики, відомі під позначенням MCG+05-31-045. Вони розташовані на відстані приблизно 390 млн світлових років від Землі і є частиною скупчення Волосся Вероніки. Його діаметр становить близько 50 млн світлових років, воно є домівкою для більш ніж тисячі ідентифікованих галактик. Вони утримуються разом таємничою темною матерією. Деякі з них можна легко побачити в аматорські телескопи.

Більша частина галактик скупчення Волосся Вероніки є еліптичними, що типово для настільки щільної структури. Вважається, що еліптичні галактики утворюються в результаті зіткнень між спіральними. У той час як зорі у галактиках, що взаємодіють, можуть триматися разом, газ — зовсім інша справа. Він скручується і стискається під дією гравітаційних сил і швидко витрачається на утворення нових світил. Коли гарячі масивні зорі вмирають, залишається мало газу, щоб замінити їх новими поколіннями. У спіральних галактик, що взаємодіють, також порушуються регулярні орбіти, які призводять до утворення їхніх характерних рукавів. У результаті народжується об’єкт, майже позбавлений газу, зі старіючими зорями, що обертаються за нескоординованими орбітами. Або, іншими словами, еліптична галактика.

Цілком імовірно, що MCG+05-31-045 спіткає схожа доля. У міру того як менша спіральна галактика розриватиметься й інтегруватиметься у велику галактику, утворюється безліч нових зір. Наймасивніші та найгарячіші світила швидко «згорять», залишивши після себе холодніші та червоніші зорі в еліптичній галактиці, подібній до багатьох інших у скупченні. Але це не миттєвий процес. Трансформація MCG+05-31-045 займе багато мільйонів років.

Сузір’я, яке дало назву скупченню Волосся Вероніки, має вельми цікаву історію. Воно є єдиним, названим на честь людини, яка реально жила — Береніки (Вероніки), дружини єгипетського царя Птолемея III (III ст. до н. е.). Коли її чоловік вирушив у воєнний похід, вона відрізала своє волосся і помістила його в храм Афродіти. За переказами, волосся зникло таємничим чином і придворний астроном пояснив це тим, що його помістили на небо і воно стало новими зорями. Пізніше за ними закріпилася назва Волосся Вероніки, яка з часом перейшла до сузір’я.

Раніше ми розповідали про те, як Hubble зазнімкував галактику з надновою.

За матеріалами Esahubble

Новини інших медіа
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет