Яким буде затемнення під час Хробачого мікромісяця?

14 березня настане чергова повня. У березні вона традиційно має назву Хробачої. Нашестя безхребетних чекати не варто. Але все одно буде цікаво, адже під час цього астрономічного явища спостерігатимуться мікромісяць і місячне затемнення.

Хробача повня
Хробача повня

Хробача повня

Березневу повню заведено називати Хробачою. Саме так її ще у 1930-ті роки охрестили в американському часописі Old Farmer’s Almanac. Відтоді ця назва поступово поширилася спочатку у США, а потім і за їхні межі.

При цьому, чи справді хтось в Америці до того називав першу повню весни саме так, достеменно невідомо. Принаймні європейські колоністи точно не могли привезти з собою таку назву, бо у березні у Старому світі ще занадто холодно.

Проте і серед автохтонного населення США не вдається знайти того народу, який використовує цю назву. Та й які саме хробаки маються на увазі, сказати важко: можливо, ті, що живуть у землі, а можливо — личинки комах.

До речі, різні народи Північної Америки вживають для позначення цієї повні інші назви, зазвичай пов’язані з птахами — гусаками, орлами та воронами. Це має більше сенсу, ніж хробаки, з огляду на те, що в цей час птахи дійсно повертаються із зимівлі.

Хробача повня
Хробача повня

У Китаї цю повню називають Сонною, а у Південній півкулі вона взагалі Жнивна. Останньому не треба сильно дивуватися, адже там усі пори року протилежні тим, до яких ми звикли у наших широтах.

Мікромісяць і місячне затемнення

Проте цього року березнева повня буде цікавою із зовсім інших причин. У цей час спостерігатиметься мікромісяць та затемнення. Перше явище пов’язане з тим, що орбіта нашого природного супутника помітно відрізняється від колової, тому відстань його від Землі весь час змінюється.

При цьому час, протягом якого Місяць робить один оберт, і період зміни його фаз трохи відрізняються. Тому повня періодично збігається то з перигеєм, коли наш супутник опиняється до нас найближче, то апогеєм, коли відстань до нього є максимальною. Остання комбінація настане у березні 2025 року. Візуально це проявлятиметься в тому, що видимий діаметр місячного диска буде на 5,4% менше середнього.

Супермісяць та Мікромісяць
Супермісяць і мікромісяць

Повне місячне затемнення характеризується як сильне падіння яскравості нашого природного супутника, при цьому він часто набуває темно-червоного забарвлення. При частковому затемненні зниження яскравості та зміна кольору торкаються не всього диска Місяця, а лише його частини.

Причина місячного затемнення достатньо проста: наша планета опиняється між Сонцем та Місяцем, і її тінь падає на останній. Якби площина його орбіти збігалася з площиною, в якій Земля рухається навколо світила, це явище спостерігалось би під час кожної повні. Однак насправді орбіта Місяця нахилена до екліптики. Тому місячні та сонячні затемнення відбуваються тільки тоді, коли всі три тіла вишиковуються в одну лінію. І у березні 2025 року настане саме такий момент.

Коли дивитися на небо?

Астрономічна повня 14 березня настане о 6:55 UTC, коли наш природний супутник перебуватиме у сузір’ї Діви поруч зі Спікою. Це відповідає 8 годинам 55 хвилинам за київським часом. У цей момент в Україні Сонце вже буде над горизонтом, а Місяць, відповідно, під ним. Перед його заходом у Києві можна побачити початок напівтіньової фази затемнення, але неозброєним оком помітити це дуже важко. Тож нам залишається просто милуватися маленьким Місяцем у ніч з 13-го на 14-те.

Місяць на небі вранці 14 березня
Місяць на небі вранці 14 березня. Джерело: stellarium-web.org

Трохи кращі умови будуть у Лондоні. Тут час збігається із всесвітнім. У момент початку повного затемнення Місяць перебуватиме над самісіньким обрієм, а з іншого боку вже підійматиметься Сонце. Десь за 40 хвилин до того розпочнеться видиме затемнення, але відбуватиметься воно вже на світлому небі.

Найкращі ж умови для спостереження місячного затемнення будуть на території США та Канади. Щоправда, аби його побачити, доведеться дочекатися півночі. Формально воно розпочнеться об 11:57 за східним часом 13 березня, але тоді наш супутник лише почне входити в земну напівтінь. Падіння його яскравості можна буде помітити тільки за допомогою спеціальних приладів. «По-справжньому» ж насування тіні можна буде спостерігати, починаючи з 1:09.

Повна тіньова фаза затемнення розпочнеться о 2:26, а ще трьома хвилинами пізніше настане максимальна фаза затемнення. Закінчиться повна фаза о 3:31, після чого ще півтори години можна буде спостерігати, як тінь нашої планети «сповзає» з місячного диска.

Наступне повне місячне затемнення відбудеться менш ніж за пів року. З території України воно спостерігатиметься ввечері 7 вересня, й умови його видимості будуть значно кращими: Місяць сходитиме під час початкових півтіньових фаз (на заході України не буде видно також початок часткового тіньового затемнення). Сподіваємося, погодні умови цього дня будуть достатньо сприятливими та дозволять нам помилуватися цим небесним явищем.

Новини інших медіа
Штучний інтелект зустріне гостей Сонячної системи
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею