Астрономи використали оптичний телескоп Subaru та масив антен ALMA, щоб вдивитися у крихітну пляму на зоряному небі. Виявилося, що вони дивляться на злиття галактик, яке відбулося 12,8 млрд років тому.
Злиття галактик
Астрономи помітили пару галактик у процесі злиття 12,8 млрд років тому. Характеристики цих галактик вказують на те, що в результаті злиття утвориться галактика-монстр, один із найяскравіших типів об’єктів у Всесвіті.
Ці результати, які були детально описані в The Astrophysical Journal, важливі для розуміння ранньої еволюції галактик і чорних дір у ранньому Всесвіті.
Квазари — це яскраві об’єкти, що живляться матерією, яка падає в надмасивну чорну діру в центрі галактики в ранньому Всесвіті. Найбільш поширена теорія полягає в тому, що коли дві багаті на газ галактики зливаються, утворюючи одну більшу, їхня гравітаційна взаємодія змушує газ падати до надмасивної чорної діри в одній із них, спричиняючи квазарову активність.
Щоб перевірити цю теорію, міжнародна група дослідників під керівництвом Такуми Ізумі використала радіотелескоп ALMA (Атакамська велика міліметрова / субміліметрова решітка) для вивчення найдавнішої відомої пари близьких квазарів.
Пара квазарів у ранньому Всесвіті
Цю пару відкрив Йошикі Мацуока з Університету Ехіме в Японії на зображеннях, зроблених телескопом Subaru. Розташована у напрямку сузір’я Діви, ця пара квазарів жила протягом перших 900 млн років існування Всесвіту.
Пара — тьмяна, що вказує на те, що квазари все ще перебувають на ранніх стадіях своєї еволюції. Спостереження ALMA нанесли на карту галактики-господарі квазарів і показали, що вони з’єднані «мостом» із газу і пилу. Це вказує на те, що дві галактики фактично зливаються.
Спостереження ALMA також дозволили команді виміряти кількість газу, матеріалу для нового зореутворення. Команда виявила, що обидві галактики дуже багаті на газ, що дозволяє припустити, що на додаток до більш активної квазарної активності у майбутньому, злиття також спровокує швидке збільшення зореутворення, відоме як зоряний вибух.
Очікується, що поєднання зоряної активності та активності квазарів створить надяскравий об’єкт у ранньому Всесвіті, відомий як галактика-монстр.
За матеріалами phys.org