TRAPPIST-1 — дивовижна зоряна система, в якій сім землеподібних планет обертаються орбітами, що дужу близько розташовані одна від одної. Недавно вчені змогли створити симуляцію, яка б пояснила всі особливості цієї зоряної сім’ї.
Зоряні системи
Нещодавно група американських науковців опублікувала роботу, в якій пояснила ранню еволюцію зоряної системи TRAPPIST-1. Це одне з перших досліджень, які пояснюють, чому планети обертаються навколо зорі саме так, як ми це бачимо, але при цьому йдеться у ньому не про Сонце та Землю.
Річ у тім, що хоча теорія утворення планет з газопилового диска вважається добре розробленою, на практиці єдина справді багатопланетна система, щодо якої неодноразово робилися математичні моделювання того, як тіла на орбітах взаємодіють між собою протягом мільярдів років, — наша власна.
І те, що ми досі про такі складні речі судимо лише по одному прикладу, насправді не буде добре. Бо розмаїття систем підказує нам, що кожен випадок може бути унікальним, особливо там, де планети перебувають у резонансі, тобто періоди їхнього обертання співвідносяться між собою як цілі числа.
TRAPPIST-1
Система TRAPPIST-1, що розташована на відстані 40 св. років від нас, стала справжнім подарунком для вчених. Адже тут навколо червоного карлика обертається цілих сім планет, схожих за своїми розмірами на Землю. Відстані між їхніми орбітами настільки невеликі, що вони перебувають у резонансі, причому він є досить незвичним.
Найрозповсюдженішими резонансами в орбітальній динаміці є 2:1 та 3:2. Однак у випадку планет в системі TRAPPIST-1 ми маємо справу з дуже дивними резонансами, подібними до 8:5 чи 5:3. Зрозуміло, що вони є результатом тривалої еволюції системи, однак те, як вона відбувалася, дослідники змогли змоделювати лише недавно.
Модель показує, що формування системи TRAPPIST-1 відбувалося у два етапи. На першому утворилася її внутрішня частина. Чотири планети тоді були згруповані ще тісніше, ніж зараз. Вони усі перебували в резонансі 3:2. Проте потім вона почала розширюватися, поки орбіти не стали сучасними.
При цьому нинішня четверта планета на самому початку перебувала ближче за інші до зорі, але в процесі еволюції мігрувала на своє теперішнє місце. І тільки після цього почався другий етап формування, на якому утворилися три зовнішні світи системи TRAPPIST-1.
За матеріалами phys.org