Команда дослідників з Каліфорнійського університету виявила, що екзопланета WASP-69 b поступово втрачає свою атмосферу. Її частинки збираються в гігантський газовий хвіст, що нагадує кометний.
WASP-69 b була відкрита ще у 2013 році. Вона являє собою газовий гігант, який обертається навколо помаранчевого карлика, розташованого в 164 світлових роках від Землі. Маса екзопланети у 82 рази перевершує масу Землі, а орбіта проходить на відстані менше ніж 7 млн км від батьківської зорі.
Через таку близькість, атмосфера WASP-69 b розігріта до дуже великих значень. Температура її денного боку перевищує 800 °C. Під дією потужного зоряного випромінювання атоми водню та кисню поступово вибиваються з верхніх шарів атмосфери WASP-69 b. Але, як показали спостереження, цей процес складніший, ніж вважалося раніше. Замість того щоб рівномірно розлітатися по всій системі, під дією зоряного вітру ці частинки формують величезний хвіст, який тягнеться за WASP-69 b. Через це планета нагадує гігантську комету.
Проведені дослідниками вимірювання показали, що протяжність цього хвоста перевищує 560 тисяч км, що еквівалентно 7,5 радіуса WASP-69 b. Для порівняння, середня дистанція між Землею та Місяцем становить 384 тисячі км.
Але цілком можливо, що хвіст ще довший. Команді довелося закінчити спостереження на телескопі до того, як сигнал хвоста зник. Тому дане вимірювання є нижньою межею істинної довжини хвоста на цей час. При цьому слід пам’ятати, що оскільки на хвіст впливає зоряний вітер, зміни активності зорі можуть з часом змінювати розмір і форму хвоста.
Астрономи також підрахували, як багато газу втрачає WASP-69 b. За їхніми оцінками, цей показник становить 200 тисяч тонн на секунду. На перший погляд, це гігантська цифра — але вона відносно невелика в масштабі газового гіганта. За кожен мільярд років екзопланета втрачає кількість матеріалу, що дорівнює масі планети Земля. Оскільки вік системи становить 7 млрд років, за цей час вона втратила близько семи мас Землі — або 7,8% від своєї початкової маси. Тож їй не загрожує швидке зникнення.
Раніше ми розповідали про знайдену телескопом James Webb екзопланету, чия щільність порівнянна з цукровою ватою.
За матеріалами NASA