Як у «Дні бабака»: найкращі фільми про день, що повторюється

Зовсім скоро настане 2 лютого, також відоме, як День Бабака. Ще недавно навіть у самих США не так уже й багато людей знали про існування такого свята. Але все змінилося після виходу «Дня бабака» — класичної комедії, що регулярно потрапляє до списків найкращих із найкращих.

Саме «День бабака» популяризував сюжетний прийом, відомий як «часова петля». Це коли головний герой «застряг» в одному дні та змушений постійно проживати його знову і знову. Такий сюжет виявився вельми вдалим, бо він напрочуд добре підходить як для легких комедій, так і для бойовиків і фільмів жахів. Сьогодні ми розповімо про найкращі стрічки, герої яких опинилися в часовій петлі.

Зависнути в Палм-Спрінгс (Palm Springs)

Про що фільм?

Застрягши в часовій петлі, двоє гостей весілля зав’язують роман, проживаючи один і той самий день знову й знову.

Чим він цікавий

Зазвичай сюжет фільмів про часові петлі будується на тому, що в ній опиняється лише головний герой, тоді як люди, які його оточують, нічого не підозрюють. Але творці «Зависнути в Палм-Спрінгс» замислилися над питанням: а що, якби у протагоніста такої історії несподівано з’явився компаньйон?

Кадр із фільму «Зависнути в Палм-Спрінгс»

І варто сказати — вийшло те, що треба. «Зависнути в Палм-Спрінгс» будується на протиставленні двох образів. З одного боку, у нас є головний герой на ім’я Найлз у виконанні Енді Семберга, який провів у часовій петлі незліченну кількість днів і примирився з тим, що він уже ніколи з неї не вибереться. З іншого боку — Сара, у виконанні Крістін Міліоті. Вона щойно потрапила в петлю, не розуміє, що з нею відбувається і, на відміну від Найлза, який вирішив плисти за течією, намагається розірвати це коло.

Їхня взаємодія породжує безліч кумедних ситуацій, завдяки яким кіно сприймається не як спроба видати осучаснену версію «Дня бабака», а як повністю самодостатнє творіння. Енді Семберг і Крістін Міліоті відмінно попрацювали зі своїми персонажами, завдяки чому справді хочеться, щоб у них усе вийшло. А ще у фільмі є Дж. К. Сіммонс у невеликій, але вельми кумедній ролі.

Щасливий день смерті (Happy Death Day)

Про що фільм?

У Трі Гелбман — день народження. На жаль, хтось вбиває героїню події. Однак доля підносить іменинниці несподіваний подарунок — запас життів. І тепер у дівчини з’явився шанс вирахувати свого вбивцю, адже цей день повторюватиметься знову й знову.

Чим він цікавий

«Щасливий день смерті» наочно демонструє, що сюжет із днем, який повторюється, чудово підходить не лише для романтичних комедій і бойовиків, але й для слешерів. Втім, не варто лякатися завчасно. Хоч у «Щасливому дні смерті» і присутній маніяк, але фільму далеко до статусу серйозного фільму жахів. Автори картини зробили основну ставку на чорний гумор, а не на жорстокість або криваві сцени.

Кадр із фільму «Щасливий день смерті»

Значній частині свого успіху «Щасливий день смерті», звісно ж, завдячує акторці, яка виконала головну роль — Джессіці Рот. Вона чудово вписалася в образ навіженої, зухвалої, але водночас доволі чарівної героїні, якій завдяки тому, що трапилося, вдається поглянути на себе з боку та стати кращою.

2019 року ця картина отримала сиквел. Він багато в чому копіює формулу першого фільму, через що був сприйнятий прохолодніше за оригінал. Але, попри деяку вторинність, у продовженні є кілька непоганих жартів, завдяки яким із ним теж варто ознайомитися.

На межі майбутнього (Edge of Tomorrow)

Про що фільм?

Раса інопланетян атакує Землю. Навіть об’єднані сили всієї планети не можуть їм опиратися. Майор Вільям Кейдж гине в бою, але трапляється неможливе — він потрапляє в часову петлю. Раз за разом він потрапляє в один і той самий бій, б’ється та помирає знову й знову. І кожен бій, що повторюється, наближає його до розгадки того, як перемогти ворога.

Чим він цікавий

Якщо ви коли-небудь запитували себе, що вийде, якщо поєднати антураж «Дня бабака» з романом «Зоряний десант» — то 2014 року режисер Даг Лайман дав відповідь, випустивши фільм «На межі майбутнього», який вважають одним із найкращих фантастичних бойовиків минулого десятиліття.

Кадр із фільму «На межі майбутнього»

Популярність «На межі майбутнього» зумовлена кількома факторами. По-перше, кіно може похвалитися великим розмахом, дивовижними спецефектами та дизайном. По-друге, попри загальну серйозність сюжету, в картині знайшлося місце й дещиці гумору, який допомагає перевести дух між бойовими сценами. А по-третє, «На межі майбутнього» вирізняється, напрочуд, добре опрацьованими образами героїв.

Головну роль у фільмі «На межі майбутнього» виконав Том Круз. Не секрет, що у своїх фільмах Том Круз зазвичай грає Тома Круза. Але «На межі майбутнього» він постав у досить нетиповому для себе образі. Головний герой картини Білл Кейдж зовсім не бравий вояка, готовий перемогти всіх і вся. Це досить малодуха людина, яка відверто боїться потрапити на фронт. Протягом сюжету ми стежимо за еволюцією його образу і бачимо, як з боягуза він поступово перетворюється на героя, готового пожертвувати собою заради перемоги.

Інший вагомий плюс фільму — Рита Вратаскі у виконанні Емілі Блант, яка, до речі, має вельми непогані шанси отримати Оскар цього року. Вона смілива, рішуча і готова на все, заради досягнення мети. Але під цією зовнішньою маскою сміливості ховається зовсім інша людина, яка колись втратила все і тепер витримує дистанцію з навколишнім світом, щоб більше не переживати біль втрати.

Поєднавши всі ці елементи, режисер Даг Лайман подарував нам один із найкращих зразків бойової фантастики за останнє десятиліття, який цілком виправдовує всі свої високі оцінки.

Початковий код (Source Code)

Про що фільм?

Завдяки секретному експерименту солдат на ім’я Коултер опиняється в тілі невідомого чоловіка, який загинув у залізничній катастрофі. Він змушений переживати чужу смерть знову й знову доти, доки не зрозуміє, хто винуватець того, що сталося.

Чим він цікавий

«Початковий код» відрізняється від інших фільмів у нашій добірці тим, що його герой зовсім не випадково змушений знову та знову проживати одні й ті самі події. Він учасник секретної військової програми, обраний для того, щоб знайти терориста. Ось тільки сам герой нічого про це не пам’ятає.

Кадр із фільму «Початковий код»

Тому в «Початковому коді» є відразу дві детективні лінії. Головний герой одночасно намагається з’ясувати, хто підірвав потяг, а додатково ще й розібратися, як саме він потрапив до програми та що з ним сталося.

Інша важлива особливість сюжету полягає в тому, що час перебування протагоніста в часовій петлі обмежений лише вісьмома хвилинами, після чого йому щоразу доводиться починати все з початку. Цей прийом допомагає значно посилити динамізм історії. Якщо додати до цього традиційно вельми переконливу акторську гру Джейка Джилленгола та гарний допоміжний каст в особі Віри Фарміги, Мішель Монахан і Джеффрі Райта — ми матимемо один із найкращих трилерів про події, що повторюються.

«Boss Level: Врятувати колишню» (Boss Level)

Про що фільм?

Кожен свій день колишній спецпризначенець Рой починає з того, що відбивається від усіляких убивць. І щоразу він незмінно гине та знов опиняється в тому ж самому дні. Одного разу він дізнається, що його колишня дружина, яка займалася секретними розробками, мертва. Рой вирішує дізнатися причину її смерті, а заразом з’ясувати, як йому самому вибратися з часової петлі.

Чим він цікавий

На відміну від усіх попередніх фільмів, «Boss Level: Врятувати колишню» можна без будь-яких натяків назвати фільмом «категорії Б». Він не може похвалитися якимось великим бюджетом, а його творці не надто приховують, що сюжет їхнього фільму є міксом зі сценарію «Дня бабака» та естетики відеоігор.

Кадр із фільму «Boss Level: Врятувати колишню»

Але, попри все це (а радше навіть і завдяки), у них вийшло цілком приємне кіно. Так, «Boss Level: Врятувати колишню» — це не те кіно, яке відкриває нові горизонти та претендує на якісь премії. Але варто визнати, що воно досить непогано розважає. У фільмі є доволі винахідливі екшн-сцени та маса чорного гумору.

Ще одним плюсом картини є виконавець головної ролі Френк Ґрілло. Зірка бойовиків категорії Б напрочуд органічно вжився у роль. А компанію йому склав Мел Гібсон — він виконав роль головного лиходія, якого повинен перемогти Рой, щоб нарешті вирватися з петлі.

День бабака (Groundhog Day)

Про що фільм?

Телевізійний коментатор Філ Коннорс приїжджає до маленького містечка у штаті Пенсільванія, аби зробити репортаж про святкування Дня Бабака. Ось тільки час зіграв із ним злий жарт: він узяв, та й зупинився. Тепер на календарі Філа чорніє одна й та сама дата — 2 лютого, з якої він ніяк не може вибратися.

Чим він цікавий

Звичайно ж, наша добірка була б неповною без «винуватця» урочистості — оригінального «Дня бабака». Говорити про те, чому цей фільм вважається великим — це, напевно, те ж саме, що намагатися пояснювати популярність «Володаря перснів» або, скажімо, другого «Термінатора». Усі начебто й так чудово все розуміють.

Кадр із фільму «День бабака»

«День бабака» давно став справжнісіньким «народним» фільмом, а його перегляд 2 лютого — такою ж традицією, як перегляд «Гаррі Поттера» під Новий рік. Кіно наповнене масою ґеґів і давно розійшлося на цитати. А ще це одна з найкращих ролей у кар’єрі чарівного Білла Мюррея, без якого цей фільм ніколи не набув би своєї величі.

Тож, якщо з якихось причин ви не бачили «День бабака», то радимо вам якомога швидше виправити це. Попри те, що торік картина відсвяткувала свій тридцятий день народження, вона анітрохи не втратила свого шарму і так само здатна подарувати півтори години чудового настрою.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine