При визначенні траєкторії навколоземних астероїдів основну складність викликає потреба швидко визначити відстань до них. Ще два роки тому вчені запропонували новий спосіб, як це зробити, а нещодавно довели його ефективність.

Відстань до астероїдів
Відомості про те, що астероїд 2024 YR4 у майбутньому може зіштовхнутися з нашою планетою, поновили інтерес до вивчення можливої загрози з боку цих космічних об’єктів. У зв’язку із цим група вчених нагадала, що ще два роки тому розробила новий спосіб швидкого визначення відстані до астероїда і зараз готова продемонструвати його ефективність.
Загалом на сьогодні вченим відомо приблизно 37 тис. об’єктів, які підходять до Сонця ближче, ніж на 1,3 а.о. Більшість із них і називаються навколоземними астероїдами, хоча серед них є і кілька комет. Так чи інакше, усі вони колись можуть змінити свою траєкторію на таку, що приведе їх до зіткнення із нашою планетою.
Проблема лише в тому, як визначити цю траєкторію і відстежувати її зміни в реальному часі. Зазвичай для цього за астероїдом спостерігають протягом багатьох ночей і, порівнюючи його положення на світлинах і яскравість, визначають точку у просторі, в якій він перебував кожного дня.
Це працює для астероїдів Головного поясу, розмір яких вимірюється кілометрами. Однак серед навколоземних астероїдів чимало таких, що мають розмір 200–400 м. Їх насправді можуть бути мільйони й кожен здатний знищити ціле місто, а то й країну. А знаходити їх кілька днів поспіль важко через розмір, тож визначення відстані може затягнутися надовго.
Новий метод
Новий метод використовує те саме явище, що і стандартний — паралактичне зміщення. Воно полягає в тому, що об’єкт спостерігається на тлі чогось віддаленого, наприклад, зір, і знаючи, як змінюється чи не змінюється положення точки спостереження у просторі, можна вирахувати зміну відстані до астероїда.
У звичайному випадку вчені враховують рух Землі орбітою. Однак паралактичне зміщення виникає й у випадку добового обертання Землі навколо власної осі. І саме його дослідники пропонують використати у новому методі. Усе, що треба — спостереження одного телескопа протягом усієї ночі чи кількох обсерваторій, розташованих на різних сторонах Землі. Цього достатньо для того, аби визначити відстань.
Нещодавно ефективність цього методу довели за допомогою експерименту із симульованими астероїдами. Загалом дослідники отримали дані щодо 19 вигаданих каменів, які могли б бути отримані, якби вони справді перебували неподалік Землі. І астрономи змогли визначити відстань до них.
Тепер те саме треба зробити із даними про реальні об’єкти. У липні 2025 має розпочати роботу телескоп в обсерваторії імені Вери Рубін. Він якнайкраще підходить для випробування цього методу на практиці.
За матеріалами phys.org