Як Місяць впливає на біоритми людини

Вплив Місяця на фізичний і психічний стан людини обговорюється давно, і досі часто можна натрапити на езотеричні тексти та непідтверджені висновки, та саме місячні ритми — одне з питань, що активно вивчаються сучасними хронобіологами, адже не викликає сумнівів певна ритміка й циклічність  фізіологічних процесів.

На сьогодні багато місячних впливів, що здавалися очевидними, не знайшли прямого підтвердження в експериментах, але є й недостатньо вивчені аспекти, адже для їхньої адекватної оцінки потрібно проводити масштабні експерименти на людях з урахуванням десятків інших параметрів, які неможливо буде виключити з тривалого дослідження.

Що таке місячний цикл?

Місячний цикл складається приблизно з 29,5 днів, за які Місяць проходить повну зміну фаз, а добовий цикл — з 24,8 години (середній час між верхніми кульмінаціями нашого супутника). Треба пам’ятати, що тривалість першого місячного дня може варіюватися, й іноді він виявляється дуже коротким. Залежно від фази Місяця змінюється і ступінь освітленості нічного неба, що також впливає на деякі процеси у дикій природі, наприклад, на здатність одних тварин ховатися від хижака або інших — успішно полювати. У повню освітленість неба приблизно в 25 разів вище, ніж у фази чвертей, і в 250 разів вище, ніж у ночі під час нового Місяця.

Вплив місячних ритмів — давній об’єкт досліджень у морській біології, оскільки у багатьох тварин репродуктивні процеси регулюються саме цими циклами. Для них навіть існує окремий термін — «циркатидальні». Для цієї групи організмів уже давно показані цікаві зв’язки фізіологічних процесів і фаз Місяця.

Однак і на сухопутних істот — від безхребетних до приматів — місячний графік (і відповідно освітленість нічного неба) може якимось чином впливати. Також науковцями обговорюються гравітаційні аспекти місячних впливів на рівні організму.

Як Місяць впливає на людину

З цікавих досліджень, що стосуються людини — частота появи різних типів інсультів у різні фази Місяця. На основі бази даних Royal Melbourne Hospital за 2004-2011 роки вчені змогли зробити низку висновків. З’ясувалося, що геморагічні інсульти частіше виникали у першу чверть місячного циклу, ніж у дні нового Місяця. Транзиторні ішемічні атаки теж траплялися частіше в період першої чверті й повні. А ось на випадки ішемічних інсультів місячні фази не впливали. До речі, у цій же роботі показано, що інсульти в цілому виникають рідше з півночі до 6 ранку, ніж в інший час доби.

Ще одне важливе питання — як змінюється якість сну людини залежно від фази Місяця — обговорюється в іншому масштабному дослідженні. Вчені оцінювали її за допомогою електроенцефалографії та робили додаткові аналізи для порівняння рівнів мелатоніну і кортизолу. З’ясувалося, що в період повні фаза глибокого сну скорочується на 30%, час засинання подовжується на 5 хвилин, а загальний час сну зменшується на 20 хвилин. Цікаво, що ця робота викликала бурхливе обговорення й отримала низку критичних зауважень щодо методів і дизайну експерименту. 

Вчені сходяться на думці, що складність адекватного дизайну експерименту, який дозволив би виокремити конкретні зв’язки між особливостями сну й місячної фазою, та тісні взаємні впливи регуляторних систем, що відповідають за «уловлювання» сонячних і місячних ритмів, вимагають більшої кількості даних. І хоча робіт у цьому напрямі виконується багато, питання досі лишається відкритим.

Не підтвердився і вплив місячного циклу на фізичну активність людини. У мультинаціональному дослідженні було показано, що ця активність має свою ритміку, однак вона не пов’язана безпосередньо з Місяцем.

Цікаве пояснення статистично підтверджених зв’язків між процесами в людському організмі, психічними аспектами та фазами Місяця наведено у статті Рассела Фостера та Тілла Роннеберга «Реакції людини на геофізичні щоденні, річні й місячні цикли» (Human Responses to the Geophysical Daily, Annual and Lunar Cycles). Одним із найактуальніших питань є потенційний зв’язок маніакальної та депресивної фази біполярного розладу з місячними ритмами. Однозначної відповіді про існування таких впливів поки немає.

Очевидно, що передумови наявності зв’язків фізіологічних процесів і місячних ритмів існують, проте складність грамотної постановки експерименту за участю людей і присутність додаткових чинників впливу заважають зробити однозначні висновки та сформулювати якісь рекомендації на основі статистично достовірних даних.

Серед науковців останнім часом шириться думка про те, що ступінь впливу місячних ритмів може відрізнятися для різних людей. Можливо, існують певні генетичні передумови більшої чи меншої схильності до цих впливів, які будуть пов’язані, наприклад, із наявністю більш «древніх» маркерів, що сигналізують про більшу залежність від впливу Місяця — адже у часи, коли за нічне освітлення «відповідав» саме він, уміння адаптувати свою діяльність під різну світлову ситуацію могло бути дуже цінним.

Стаття «The Still Dark Side of the Moon: Molecular Mechanisms of Lunar-Controlled Rhythms and Clocks» науковців Габріели Андреати та Крістіни Тессмар-Рейбл (Gabriele Andreatta, Kristin Tessmar-Raible) на цю тему показує зв’язок між місячними ритмами та молекулярними механізмами, що забезпечують циркадну (добову) та циркануальну (річну) ритміку, й порушує багато питань, подальша робота над якими, вірогідно, допоможе нам нарешті зрозуміти, на кого, як саме і чому впливає Місяць.

Чекаємо на нові дослідження хронобіологів!

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine